Domácí

Vlkům se v Česku daří. Mláďata přivedlo na svět přes deset smeček

Vlkům se v Česku daří. Mláďata přivedlo na svět přes deset smeček
Zdroj: TV Nova

V České republice se v tomto roce rozmnožilo více než deset smeček vlka obecného. Nejlépe se mu daří na území Šumavy a Broumovska. Výskyt mláďat dosvědčují především záběry z fotopastí.

Nejméně u desíti vlčích smeček zaznamenali zoologové tento rok úspěšné rozmnožování. Nejlépe se vlci množí v oblasti Šumavy, Krušných hor, Lužických hor, Ralska, Broumovska, Slezských Beskyd a Javorníků.

V Ralsku tento rok záběry z fotopastí potvrdily čtyři nová vlčata. Na Šumavě přinesla Správa národního parku zprávu dokonce o dvou smečkách, které letos přivedly na svět mláďata.

Související obsah

Vlčata se po několikáté v řadě narodila také ve smečce, která žije v okolí Broumovska. Jejich výskyt potvrzuje také událost ze soboty, kdy V Teplicích nad Metují zaútočila smečka asi deseti vlků na stádo ovcí. Několik z nich zabila a mnoho dalších vážně zranila.


Přestože vlkům se poslední dobou v Česku daří množit, stále se jedná o vzácné zvíře, které je chráněné. Podle ochránce přírody z Hnutí Duha Miroslava Kutala je nejlepším opatřením pastevecký pes.

Související obsah

"Je potěšující, že se vlk, podle naší legislativy kriticky ohrožený druh, pravidelně rozmnožuje od Beskyd až po Krušné hory. Jeho populace se v posledních letech zvětšuje, podobně jako v sousedních zemích. Návrat přirozeného predátora kopytníků pomáhá vracet rovnováhu do našich lesů, protože vlci redukují přemnožené srnce, jeleny a divoká prasata,“ uvedl Miroslav Kutal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz