Naše Česko

Lidé přispěli na stromy téměř 200 tisíc hlasováním v anketě Strom roku!

Lidé přispěli na stromy téměř 200 tisíc hlasováním v anketě Strom roku!
Zdroj: TV Nova

Den stromů oslavila v úterý anketa Strom roku vyhlášením vítěze za rok 2020. Letos poprvé vyhrál ovocný strom a zároveň také nejmladší. Nejvíc hlasů od veřejnosti získala Jabloň u Lidmanů, která si vybojovala přes dva tisíce hlasů! Hlasováním lidé přispěli na výsadbu stromů a péči o ně necelých 200 tisíc korun.

Vítězná jabloň už přes 70 let stíní návštěvníkům hostince u Lidmanů v Machově na Náchodsku. Strom je symbolem tamního sousedského života a tradic. Podle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na stejném místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, její zachráněná větev dala život té současné.

Strom do ankety přihlásili tamní obyvatelé s podporou syna majitele původního hostince u Lidmanů, který ji vlastnoručně vysadil po konci druhé světové války. "Jabloň několik let od vysazení neplodila, tak tatínkovi někdo z hostů poradil, že má málo železa. Táta nelenil a zakopal k jejím kořenům hřebíky. A opravdu pak začala plodit,“ vzpomínal bývalý hostinský Jaroslav Lidman.

Zdroj: TV Nova

Jabloň u Lidmanů získala v anketě Strom roku celkem 2191 hlasů. Stříbro putovalo Lípám v Hřebenech na Sokolovsku, které dostaly přes tisícovku hlasů. A bronz si odnesl dub Hugo z Lednice v Jihomoravském kraji s necelými 500 hlasy. Vítěz získá od Nadace partnerství odborné ošetření a také postoupí do mezinárodního kola soutěže o Evropský strom roku.

Do letošního ročníku ankety lidé nominovali celkem 54 stromů, které jsou důležité pro jejich komunitu a okolí. Odborná porota z nich vybrala dvanáct finalistů, ze kterých veřejnost zvolila svého vítěze. Navíc lidé, kteří hlasovali v anketě, přispěli peníze na nové výsadby a ošetření stromů. Celkem hlasující přispěli 189 328 korun. Z toho přibližně 66 000 vynesl vítěz ankety.

Související obsah

"Peníze získané prostřednictvím DMS a online hlasování putují na výsadbu a péči o stromy a aktivity s tím spojené," řekla koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža. Slavnostní vyhlášení mělo být původně v Brně, ale kvůli opatřením proti šíření koronaviru se přesunulo na internet, kde příznivci mohli sledovat vyhlášení výsledků formou animovaného videa.

Všechny finalisty si můžete prohlédnout zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz