Domácí

Nikolase (15) už chtěli odpojit: "Jsem vděčný, že jeli přes limit," říká po operaci

Zcela výjimečný postup zvolili lékaři z Fakultní nemocnice Ostrava při záchraně života patnáctiletého Nikolase. Napadla ho vzácná smrtící bakterie Staphylococcus aureus, která je ve většině případů smrtící.

Když Nikolasovi postupně začaly selhávat základní životní funkce, napojili ho na přístroj, který zajišťuje mimotělní okysličování krve, a to vyžaduje i podání léků, které zabraňují srážení krve. Postupně mu selhaly plíce, ledviny, játra, prodělal opakovaně septický šok a lékaři museli použít netradiční kombinaci metod na zvládnutí tohoto kritického stavu.

Stav Nikolase se zkomplikoval masivním krvácením do hrudníku, které i při maximální snaze a opakované aplikaci protisrážlivých přípravků nešlo zastavit. Lékaři zvažovali i transplantaci plic, která ale byla nakonec neproveditelná. Tým chirurgů a intenzivistů se přesto po vzájemné diskuzi rozhodl, že plíci, ze které docházelo k masivnímu krvácení a bezprostředně ohrožovala pacientův život, operativně odstraní.

"Už samotné rozhodnutí operovat neslo s sebou obrovské riziko, protože krvácení do hrudníku bylo masívní a byl velký problém dostat se k cévám, které vystupují pro plíci ze srdce," přiblížil průběh výjimečné operace hrudní chirurg Marcel Mitták.

Primář Oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče Tomáš Zaoral, po celou dobu chlapcovy hospitalizace vzájemně vše konzultoval i s kolegy z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. "Dostali jsme se do „země“, kde před námi nikdo nebyl. Ale věděli jsme, že když to neuděláme, tak nepřežije, protože kromě masivního krvácení do plic mu nefungovaly i jiné základní životní funkce,“ popsal kritickou situaci primář Zaoral.

Související obsah

Mladý, a do té doby zdravý organismus, náročnou operaci i další komplikovaný a dramatický průběh několikaměsíční léčby nakonec i díky zvolené lékové terapii zvládl. Lékaři také použili jako první v zemi mimotělní přístroj, pomocí kterého odstraňovali pacientovi přebytečný oxid uhličitý.

Student sportovního gymnázia a aktivní hráč florbalu teď po více než půlročním pobytu ve Fakultní nemocnici Ostrava odjel nabrat energii do lázní.

"Jsem jim neuvěřitelně vděčný, že jeli i přes limit. Vím, že už mě chtěli odpojovat, ale někteří doktoři se ještě přimluvili, že to ještě chtějí zkusit. Už před onemocněním jsem byl rozhodnutý, že budu patologem. Teď po tom všem jsem se v tom utvrdil,“ řekl před propuštěním Nikolas.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz