Věda

NASA řeší problém, sonda ztrácí vzácné vzorky z planetky Bennu

Kosmická sonda OSIRIS-REx ve středu přistála na planetce Bennu, kde odebrala vzorky povrchu asteroidu. Ze schránky, kde byl materiál uložen, teď část vypadla do vesmírného prostoru.

Dva dny po operaci oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), že se ze schránky sondy uvolnila část odebraných vzorků. Příznivější zprávou je, že se sondě podařilo odebrat více materiálu, než bylo potřeba. Zvládla nabrat až 400 g povrchového materiálu asteroidu. Minimálním požadavkem bylo 60 gramů.

Při následné kontrole fotografií sondy si vědci všimli, že z kontejneru vypadává velká část odebraných vzorků. Domnívají se, že kousky materiálu procházejí skrze malé mezery ve schránce.

“Je vidět, že podstatná část sebraného materiálu uniká,“ řekl vedoucí mise Dante Lauretta. Odborníci však stále doufají, že nevypadnou všechny částice a tím pádem se nebude muset odebírací akce opakovat. Lauretta však přiznal, že ho ztráta materiálu znepokojuje. Pro celý tým teď hraje zásadní roli čas. Všichni se zaměřují na to, aby zapříčinili dalším ztrátám.

Související obsah

Obrázky sondy ukazují, že jakýkoli pohyb by mohl vést k dalšímu úniku materiálu. Proto museli operátoři NASA zrušit naplánované měření množství vzorků, při kterém by se musela sonda otáčet. Cílem je teď sondu znehybnit a zabezpečit tak materiál ve schránce v centru sondy.

Vesmírná sonda OSIRIS-REx se vydala na cestu k asteroidu už v roce 2016. Následně vědci vybírali nejlepší místo k odběru daných vzorků. Sonda by se měla vydat zpátky domů přibližně v březnu. Přistání na Zemi Národní úřad pro letectví a vesmír naplánoval na 24. září 2023.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz