Nadace Dobrý anděl

Malá Eliška se narodila zdravá, zákeřný nádor jí ale začal ničit zrak

Každoročně v České republice onemocní zhoubným nádorem stovky dětí. Jedním z nich je i rok a půl stará Eliška. Nádor se jí udělal v oku a holčička na něj kvůli tomu nevidí. Stejné onemocnění lékaři ročně odhalí pouze zhruba u deseti dětských pacientů. Běžný život se pak často mění v boj o přežití. Těmto rodinám v těžké životní situaci už téměř deset let pomáhá nadace Dobrý anděl.

Eliška se narodila jako zdravé dítě, jenže všechno se změnilo poté, co oslavila první narozeniny. Do života jí vstoupil zákeřný retinoblastom, tedy nádor sítnice. "Eliška jednoho dne začala šilhat, říkali jsme si, že s tím očičkem není něco v pořádku. Pokračovalo to tak, že když jsem Elišku přebalovala a zasvítilo jí světlo do očička, tak tam byla vidět taková kulička," popsala Eliščina maminka Kristýna Dušková.


Usměvavé holčičce se změnil celý svět. Prodělala několik chemoterapií a spoustu času tráví s maminkou v nemocnici. Doma na ni přitom čeká starší bráška Tomášek. Ten si prý nepřeje nic jiného, než aby se mu Eliška zase vrátila.


Eliška nemocným okem rozezná jen světlo a tmu, jinak na něj vůbec nevidí. I v případě úspěšné léčby to tak zřejmě už zůstane. "Mohlo by jí zůstat očičko, když se to vyléčí. Kdyby se nám léčba nepodařila, tak by muselo následovat vyjmutí oka a dala by se protézka," řekla maminka.

Související obsah


Péče o nemocnou holčičku vyžaduje pravidelnost. Každé tři týdny malá Eliška v nemocnici podstupuje terapii laserem a do oka jí maminka kape speciální léky. S léčbou pomáhají Dobří andělé.


"Chtěla bych tímto poděkovat Dobrým andělům, že nám pomáhají pokrýt naši finanční situaci, bez nich bychom to vůbec nezvládli," poděkovala maminka Kristýna.


Pomoci rodinám v těžké životní situaci můžete i vy. Staňte se dobrým andělem. Stačí se pouze zaregistrovat na internetových stránkách www.dobryandel.cz. Příspěvky vás, Dobrých andělů, nadace rodinám rozesílá do posledního haléře.
 

Roman Dolejský, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz