Ekonomika

Druhá vlna zasáhne tvrdě ekonomiku. Stát přijde o stovky miliard

Druhá vlna epidemie koronaviru bude podle ekonomů stát českou ekonomiku stovky miliard korun. Pokud by vládní opatření proti šíření nemoci trvala až do konce roku, přišla by Česká republika o zhruba 300 miliard. To by mohlo připravit o práci až 100 tisíc lidí a výrazně podražit by mohla elektronika nebo potraviny.

Kompenzace pro podnikatele, ošetřovné na děti nebo úlevy na daních. To všechno stojí státní kasu miliardy korun. "Do ekonomiky šlo k 30. září přes 200 miliard, počítáme, že ta částka se bude dále navyšovat prostě,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

"V krátkém období to možná bude vypadat, že se neděje tolik, protože stát se zadluží a vykryje tu ekonomickou ztrátu tím, že část těch nákladů poneseme všichni jako daňoví poplatníci,“ uvedl ekonom Mojmír Hampl.

Související obsah


Pokud by vládní opatření proti koronaviru měla trvat až do konce roku. Česká ekonomika by podle ekonomů přišla o stovky miliard korun. "O práci by v takovém případě přišlo až sto tisíc lidí a také hrozí oslabování koruny, protože by investoři byli znejistělí ohledně toho, zda vláda je schopna vůbec tu situaci nějakým způsobem řešit,“ informoval ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Podle ekonomů se nedá očekávat, že by se ekonomika v následujících měsících začala vracet do normálu. Nejoptimističtější scénář počítá se zlepšením ekonomické situace v roce 2022.


Na názor ekonoma Davida Marka, se podívejte v reportáži TV Nova:


 

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz