Domácí

Velké protesty proti opatřením vlády! Policie zadržela šest lidí

V Praze se ve středu uskutečnila celá řada protestních akcí. Na náměstí Republiky dorazilo větší množství lidí, atmosféra velmi rychle zhoustla. Prostor musel být uzavřen, davy ale zaplnily i okolní ulice. Oficiální akce již skončila. Policie řešila i konflikty, celkem bylo zadrženo šest lidí. Na Klárově, kde se také sešly desítky lidí, se situace rychle vyhrotila, pořadatel pohrozil, že problémové jedince nechá vyvést policií.

Po skončení velké akce na náměstí Republiky museli policisté řešit vyhrocenou situaci na Klárově. I tam se sešly desítky lidí.

"Znovu opakuji. Nebudete pořvávat na policisty, nebudete vyvolávat konflitky. Pokud tak učiníte, nechám Policii České republiky, aby vás z tohoto shromáždění vyvedla," pohrozil pořadatel akce. Někteří účastníci se pak začali přesouvat na jinou akci. Podle policie do skončení ale nakonec nebylo třeba řešit závažnější konflitky.

Náměstí Republiky

Jednou z akcí byla "Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci". Stále ale platí vládní nařízení, která shlukování výrazně omezují.

"Vystupující v projevech kritizují vládu, že opatřeními ničí normální lidi. Policie uzavřela prostřední část náměstí a nikoho nepouští dovnitř. Ostatní stojí vně koridoru a občas se tlačí doprostřed," popsal reportér TN.cz, který situaci sledoval na místě.

Policisté museli kvůli většímu množství lidí náměstí uzavřít. Další davy ale zaplnily okolní ulice. Akce byla kolem půl druhé ukončena, následně se podepisovala petice. Policie řešila několik konfliktů, jednoho muže zadržela. Další lidé pak byli zajištěni na Letné. Celkem policie zadržela šest lidí a řešila desítky porušení vládních nařízení. Některé vyřešila domluvou.

Na náměstí Republiky došlo k několika menším konfliktům. Jeden člověk byl zajištěn:

Velká část lidí dodržovala bezpečnostní opatření, mezi protestujícími byli ale i lidé, kteří například neměli ochranu úst a nosu. Někteří se například vymlouvali na to, že se demonstrace neúčastní, do Prahy prý přijeli za památkami.

  

Hádka s policií kvůli vládním opatřením:

Kvůli vládním nařízením se strhla i ostrá hádka. Řešilo se omezení volného pohybu, který je možný s určitými výjimkami. Lidem se nelíbilo, že je policisté vyzývají k opuštění prostoru. Když chtěla policie účastníky ztotožnit, argumentovali nutností dodržet rozestupy a občanské průkazy naházeli policistům k nohám.

"Není vám hanba, že mi budete říkat, že já mám jít se synem pryč," zlobil se jeden z kontrolovaných. Ne všichni to vydrželi bez vulgarismů.

  

Organizátor David Tesař o celé akci:

Účastníci na akci dorazili s českými vlajkami a také transparenty. Na jednom z nich stálo například "Už i viry jsou schopnější než vláda", na dalším se pak autor pozastavoval nad tím, že zákaz vycházení vyhlásil Heydrich, Rusové s podporou komunistů a premiér Andrej Babiš.

   

Účastníci demonstrace o důvodech setkání:

"Shromáždění na náměstí Republiky proběhlo bez větších konfliktů, ale někteří lidé nedodržovali vládní nařízení. Policie má možnost uložit pokutu na místě nebo věc oznámit. Z důvodu zabránění eskalace konfliktů jsme prohřešky zadokumentovali a volíme druhou možnost," zhodnotili policisté.

Vývza k dodržování opatření:

Na odpoledne je pak naplánováno kladení věnců k pomníku na rohu Obecního domu blíže k Prašné bráně. Tato akce je naplánována jen pro deset účastníků a dva pořadatele, stojí za ní Univerzita Karlova.

Na náměstí Republiky se začali scházet první lidé:

Staroměstské náměstí

Na Staroměstském náměstí v Praze se ve středu měly uskutečnit dvě hromadnější akce. První z nich nesla označení "Pochod za svobodu", nicméně pořadatelé od přesunů museli upustit, shromáždění se tak uskutečnilo na jednom místě.

Bezpečnostní opatření na Staroměstském náměstí:

Zdroj: TV Nova

Druhá akce měla netradiční náplň, pražský magistrát konkrétně jako účel akce uváděl: "Slavíme s Milošem! Recesistická oslava. Čínská delegace bude udělovat Milošovi řád velkého rudého bacila. Lid bude žádat dobrou vládu." I tato akce byla registrována pro 100 lidí.

Související obsah

  

Klárov

Demonstranti se schází na Klárově:

Z Klárova měl původně vyrazit pochod, akce ale byla změněna na setkání podle stanovených podmínek magistrátu. Lidé, kteří se akce účastní, chtěli "předat požadavky občanů České republiky našim zaměstnancům – vládě Andreje Babiše". Pořadatelé si kladli za cíl vyvolat dialog a dosáhnout slyšení v Poslanecké sněmovně. I na Klárově se ve středu odpoledne sešly desítky lidí.

Pořadatel musel účasníky vyzvat, aby nepořvávali na policii a nevyvolávali konflitky:

Související obsah

Pražská policie už predem avizovala, že se vzhledem k bezpečnostním opatřením na akci připravuje. Více se dočtete ZDE.

Shromáždění na náměstí Republiky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz