Domácí

Bečvu opět znečistila toxická látka. Tentokrát to byl nikl, odhalil rozbor

V pátek odpoledne inspekce zveřejnila výsledky rozboru vody v Bečvě, která byla znečištěná - jak se nyní ukázalo - niklem. Zvýšený výskyt kyanidu rozbor neodhalil. Případ opakovaného úniku chemikálií bude také projednávat Poslanecká sněmovna.

Tekutina silně zapáchající jako saponát vyděsila obyvatele Valašského Meziříčí na začátku tohoto týdne. Látka vytekla ze stejného vyústění jako před pár týdny kyanid. Podle vedení města tentokrát nemělo jít o výrazně nebezpečnou látku, zatím není od rybářů zaznamenán úhyn ryb.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v pátek odpoledne zveřejnila výsledky rozboru, který odhalil zvýšené množství niklu. Ten pro člověka podle inspektorů není výrazně toxický, ale patří mezi potenciální karcinogeny, tedy látky, které mají tendenci vést ke vzniku a rozvoji rakoviny. Může také vyvolávat kožní alergie.

"Vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, které by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO).

Související obsah

"Česká inspekce životního prostředí nyní pokračuje v šetření příčiny a zdroje kontaminace, ve spolupráci s vodoprávním úřadem monitoruje řeku a vzájemně si vyměňuje informace s ostatními složkami," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Ministr životního prostředí Richard Brabec by měl v pátek Poslanecké sněmovně poskytnout detailnější informace nejen k úniku neznámé látky tento týden, ale i k dosud nevyjasněné otravě Bečvy kyanidem u Valašského Meziříčí.

Podle Brabce by měla rychle jednat hlavně policie, aby se oba incidenty co nejdříve vyšetřily.

Barbara Hanousek, Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz