Objev

Vzácný chameleon žije! Odborníci objevili ztracené zvíře po 100 letech

Vzácný chameleon žije! Odborníci objevili ztracené zvíře po 100 letech
Zdroj: KATHRIN/FRANK GLAW/MUNIC

Exemplář druhu Furcifer voeltzkowi byl znovuobjeven v severozápadní části ostrova Madagaskar, kde byl naposledy spatřen v roce 1913. Tato oblast je typická pro výskyt mnoha vzácných živočichů. Téměř polovina druhů chameleonů pochází právě odsud, 96 z nich nežije nikde jinde na světě.

Dvoutýdenní náročná expedice mnichovských herpetologů byla úspěšná. Po více než 100 letech znovu objevili jeden z nejhledanějších druhů zvířat na planetě. Vyvrátili tak obavy, že tento druh již vyhynul.

Frank Glaw, vedoucí oddělení obratlovců Zoologické státní sbírky v Mnichově, prozradil, že i přes počáteční neúspěch a zoufalství nakonec na zdravou populaci plazů narazili a zjistili mnoho nových poznatků. Informací o drobném plazovi měli doposud jen minimum. Objevili tři samce a asi patnáct samic vzácného chameleona. Na fotografiích, které vědci spolu s výsledky expedice zveřejnili, je samec větší, spíše zelené barvy, samice je naproti tomu výrazně barevnější. Odstíny oranžové, červené i černé barvy navíc střídá podle nálady.

Jedinci tohoto druhu žijí pouhých několik měsíců. Poté, co chameleon naklade vajíčka, na konci období dešťů umírá. „Jsou to takové jepice mezi chameleony“, potvrdil Glaw. Vzácného chameleona se podařilo zachytit dokonce i okem kamery. Podívejte se na video.

nep, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz