Domácí

Reklamovat zboží můžete, i když je prodejna zavřená. Inspektoři radí, jak na to

Reklamovat zboží můžete, i když je prodejna zavřená. Inspektoři radí, jak na to
Zdroj: Profimedia

Kvůli zavedeným opatřením proti šíření koronaviru zůstává řada obchodů uzavřená, což komplikuje například reklamaci zboží. Také v současné době, kdy platí v Česku nouzový stav, však máme nárok na vrácení a reklamaci výrobků. Česká obchodní inspekce (ČOI) proto radí, jak v takové situaci postupovat.

Celá řada obchodů je kvůli vládním restrikcím zavřená a v provozu udržují pouze prodej přes internet. Obchodníci se navíc snaží co nejvíce omezit kontakt se zákazníky. To však komplikuje řadu věcí, mezi nimiž je rovněž vrácení zakoupeného zboží.


I nyní však na reklamaci a vrácení výrobků máme nárok. Česká obchodní inspekce proto lidem radí, jak v takové situaci postupovat. Důležité je zejména myslet na zdraví a bezpečnost.


"Vyřizování záležitostí, které nejsou naprosto nezbytně nutné, doporučujeme odložit na dobu po uklidnění situace, kdy se provoz podnikatelů vrátí do běžného režimu,“ apeluje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Související obsah


Přesto však řada lidí řeší například závadu zakoupeného zboží těsně před uplynutím záruční lhůty a potřebují ho rychle vyreklamovat. Tehdy se spotřebitel musí včas obrátit na prodejce a domluvit se s ním, kdy a jakým způsobem zboží k reklamaci doručí.


"Rozhodně by se nemělo stát, že prodejce odkáže spotřebitele až na okamžik, kdy provozovna bude v běžném provozu, následně totiž jiný zaměstnanec dotyčného může odmítnout s tím, že lhůta vypršela,“ tvrdí Fröhlich.


Pokud by se tak však stalo, doporučuje Česká obchodní inspekce spotřebiteli si tento "příslib“ nechat zaslat e-mailem jako důkaz. V případě, že prodejce vůbec nekomunikuje, je podle ČOI ideální reklamaci i se zbožím zaslat na sídlo prodávajícího poštou.

Související obsah


Spotřebitelům, kteří zakoupený produkt nepotřebují nutně vyreklamovat, se radí, aby prodejce telefonicky, nebo e-mailem kontaktovali a domluvili se s ním, jak zboží k reklamaci předat.

Řada obchodů a služeb se uzavřela. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz