Domácí

ŽIVĚ: Poslanci řeší nový stavební zákon. Chtějí povolení za 30 dnů

Sněmovna se ve čtvrtek na mimořádné schůzi začne zabývat návrhem nového stavebního zákona. Od něj si vláda slibuje výrazné urychlení a zjednodušení stavebního řízení. Poslanci budou návrh projednávat v prvním čtení a rozhodnou, zda ho pustí do dalšího kola.

Ministerstvo pro místní rozvoj si od nového zákona slibuje mimo jiné také zkrácení délky stavebního řízení, kdy povolení by mohlo být vydáno už do 30 dnů. "S novým stavebním zákonem dostavíme dálniční síť a pomůžeme řešit krizi dostupného bydlení. Velcí investoři budou do roka vědět, zda mohou stavět. A občané mohou mít ve zrychleném stavebním řízení povolení na domek za 30 dní,“ tvrdí premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) urychlí nový stavební zákon infrastrukturu a výstavbu nových bytů. Zároveň zdůraznila, že stavebník díky němu už nebude muset obíhat řadu úřadů.


Zákon však kritizuje opozice. Ta po vládě požaduje, aby ho vrátila do připomínkového řízení. Údajně je nepřipravený, nekoncepční a řízení vůbec neurychlí.

 

Související obsah


"Cílem bylo udělat proces jednoduchý, srozumitelný a jednoznačný. Bohužel nic z toho se neděje. To, co nás čeká, je další nový úřad, tisíce úředníků,“ řekl místopředseda ODS Martin Kupka.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz