Zahraničí

Při havárii vrtulníku v Egyptě zemřelo 7 lidí. Mezi nimi i česká vojákyně (†27)

Sedm mrtvých si vyžádala nehoda vrtulníku v Egyptě. Mezi oběťmi je i česká rotmistryně. Havárie se podle české armády stala během zásobovacího letu, dřívější informace mluvily o pozorovatelské misi.

Havárie vrtulníku ve čtvrtek poblíž na Sinajském poloostrově, do níž byly zapojeny mnohonárodnostní pozorovatelské síly, zabila sedm lidí, uvedla česká armáda.

Mezi nimi byla i česká vojákyně. "Ztratili jsme jednoho z nás, rotmistryni Michaelu Tichou. Je mně to moc líto. Na některé věci se prostě nedá nikdy připravit. Upřímnou soustrast rodině," oznámil generál Aleš Opata ve čtvrtek odpoledne. Michaela Tichá se narodila v roce 1993, byla příslušnicí 8. úkolového uskupení Armády ČR MFO Sinaj.

"Naše země přišla při plnění povinností na misi na Sinajském poloostrově o rotmistryni Michaelu Tichou. Upřímnou soustrast rodině. Buďme hrdí na práci naší armády. Tuto misi jsem navštívil, naši vojáci tam mají skvělou pověst," sdělil premiér Andrej Babiš (ANO).

Podívejte se na reportáž Televizních novin:

"Prezident republiky Miloš Zeman vyjadřuje upřímnou soustrast rodině tragicky zesnulé rotmistryně Michaely Tiché. Slova účastenství směřují i k těm, kdo Michaelu Tichou poznali při službě vlasti. Prezident republiky si nesmírně váží všech českých vojaček a vojáků," prohlásil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Rotmistryně Tichá je 30. českým vojákem, který zahynul ve službě od vzniku České republiky, a první vojákyní. Největší ztrátou pro armádu byla smrt čtyř vojáků v roce 2014 v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka. Zde se můžete podívat na seznam českých vojáků, kteří zahynuli ve službě.

Související obsah

Vrtulníkem cestovalo podle české armády celkem osm lidí. Jeden člověk nehodu přežil, je ale v kritickém stavu. "Příčinou pádu vrtulníku byla technická závada. Incident je vyšetřován cestou mise MFO a místních orgánů. Rodina vojákyně byla vyrozuměna," popsala za českou armádu plukovnice Magdalena Dvořáková. Tělo vojákyně přiveze vojenský speciál v pátek na letiště v Kbelích, kde bude i pietní akce.

Související obsah

Na palubě vrtulníku mělo kromě české vojákyně zahynout také pět Američanů a Francouz. Jiné zdroje hovoří o devíti členech posádky. Míroví pozorovatelé se na Sinaji účastnili mise, která dohlíží na dodržování mírové dohody mezi Izraelem a Egyptem, která byla podepsána v roce 1979.

V případě havarovaného stroje jednalo o vrtulník Sikorski UH-60 Black Hawk. Ilustrační snímek stroje:

Zdroj: Úřad práce ČR

Ve strukturách velitelství MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé) na Sinaji působí od listopadu 2009 tři důstojníci Armády České republiky. Od 4. listopadu 2013 pak v misi slouží i jednotky leteckého a pozemního personál AČR s letounem CASA C-295M.

Připomeňte si příběhy českých vojáků, kteří padli
v zahraničních misích:

Při srážce dvou helikoptér zemřelo 13 francouzských vojáků. Podívejte se na video:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Probační služba přestala využívat náramky

Elektronický monitoring odsouzených a obviněných v listopadu skončil. Probační služba totiž měla problémy s dodavatelem náramků firmou SuperCom. Vrátí se tedy k namátkovým kontrolám. Ministerstvo spravedlnosti je na tuto variantu připraveno. Informoval o tom mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Píše se na Deník.cz