Zahraničí

Špatná zpráva pro Čechy v Británii: Nový zákon jim ztíží přístup k práci

Pracovat ve Velké Británii bude pro Čechy od příštího roku velmi obtížné. Tamní parlament schválil nový imigrační zákon, který lidem z Evropské unie zásadním způsobem ztěžuje přístup k práci nebo studiu na ostrovech.

Nový imigrační zákon prošel teprve před třemi dny a už nyní někteří Češi opouštějí Velkou Británii. "Jedna z mých kamarádek se vrátila zpátky do Čech, protože nevěděla, jak to půjde u ní v práci. Já sama jsem byla v automobilovém průmyslu pět let, tak jsem žila v nejistotě a po pět letech jsem změnila práci," popsala Alexandra Manga z Banbury.


"Moji přátelé, kteří jsou tady z Česka, dělají třeba popeláře, nebo chodí sbírat jahody, uklízet na lodě, to si myslím, že jsou ty práce, kam Britové nepůjdou," míní Filip Chudoba žijící v Portsmouthu.


"Já jsem do Anglie odjela v roce 2000 a situace byla hodně komplikovaná. Nedalo se tam jen tak pracovat a je možné, že ta situace nastane znovu. Hodně lidí odjelo, my jsme se taky vrátili po tom brexitu a už jsem v Česku zůstali," řekla Jana Andresíková, která se usadila v Londýně.

Související obsah


Nový imigrační systém zavře dveře na ostrovy méně kvalifikovaným pracovníkům. "Na cesty do Británie za účelem výdělku se bude vztahovat nový imigrační systém, který Velká Británie představila v únoru. Ten upřednostňuje dovednosti a talent jednotlivců nad tím, odkud osoba pochází," vyjasnil velvyslanec Velké Británie Nick Archer.


Každý člověk, který bude chtít do Británie za prací, si bude muset předem zažádat o povolení. "Bude muset být talentovaný, bude muset ukázat zaměstnavateli v Británii, že má smysl ho zaměstnat. Zaměstnavatel musí dokázat, že stejně kvalitního zaměstnance nenajde v Británii," vysvětlil Přemysl Piskač majitel agentury Czech Us.


Od příštího roku budou potřebovat vízum i turisté při pobytu nad šest měsíců. Zákon by mohl ohrozit až pětinu zaměstnanců ve zdravotnictví a sociálních službách.

Související obsah


"My se snažíme maximálně pomoci českým občanům v Británii, aby se mohli zaregistrovat ve speciálním systému a získali statut usedlíka. Dnes máme už 50 tisíc registrovaných občanů," vyložil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).


"Pro ty, kteří teprve chtějí začít pracovat ve Velké Británii bude nový zákon a bodový systém nutností, kterou musí splnit," sdělil Kryštof Adam z Londýna. Pracovní bodový systém má devět položek, každá je hodnocena jiným počtem bodů. Aby si člověk mohl zažádat o práci, musí získat alespoň 70 bodů.
 

Zuzana Říhová, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz