Zahraničí

Ničivý tajfun zpustošil Filipíny! Řádění bouře nepřežily desítky lidí

Filipíny se vzpamatovávají z úderu tajfunu, který v metropoli způsobil nejhorší povodně za poslední roky. Zemřelo nejméně 39 lidí a počet obětí pravděpodobně poroste.

Obyvatelé Luzonu, největšího filipínského ostrova, se brodí bahnem a zachraňují, co se dá. Voda v nejhůř zasažené oblasti Filipín opadá jen pomalu, tajfun Vamco doprovázely prudké lijáky a vítr o rychlosti až 160 kilometrů v hodině.


"Pršelo čtyři hodiny. Normálně se nemusíme evakuovat, protože máme dvě patra, ale tentokrát voda dosáhla až po střechu," řekl o tajfunu obyvatel Manily Jun Tolentino. Lidé uvízli na střechách, kde čekali na pomoc. Záchranáři pomohli 138 tisícům lidí, dalších 200 tisíc se před řáděním živlů evakuovalo.

Den poté, co se tajfun přes Filipíny přehnal, zůstávají jen v Manile bez elektřiny dva miliony domácností. Přerušena je letecká doprava, nefunguje ani ta silniční.

Související obsah


"Zaručuji vám, že vláda udělá vše, co může, aby poskytla pomoc v podobě provizorního ubytování, základních potravin, finanční pomoci. Na nikoho nezapomeneme, tuto krizi zvládneme," vyjádřil se k situaci filipínský prezident Rodrigo Duterte.

Prezidentovým slibům ale obyvatelé nevěří. Přes Filipíny se za poslední tři týdny přehnalo už pět tropických bouří, včetně tajfunu Goni. Jedna z nejsilnějších bouří letošního roku Filipíny pustošila na začátku měsíce. O život připravila 25 lidí.

Tisíce lidí zůstaly bez střechy nad hlavou. Podle OSN potřebuje pomoc více než 200 tisíc Filipínců. Obyvatelé ostrovního státu jsou na řádění tropických bouří zvyklí, ročně se jich přes Filipíny přežene zhruba 20. Letos jsou ale bouře mimořádně silné a evakuace komplikuje i pandemie koronaviru. Tento týden počet nakažených přesáhl hranici 400 tisíc.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz