Domácí

Příroda se zbláznila, u Prahy rozkvetly kaktusy. "Je to zvláštní," žasne expert

Podle kalendáře je zima za dveřmi, příroda na to má ale zřejmě jiný názor. Na terase jednoho domu u Prahy nečekaně rozkvetly kaktusy a nyní se pyšní velkými bílými květy. O tom, že se nejedná o běžnou záležitost, svědčí i reakce jednoho z největších českých expertů na kaktusy Tomáše Procházky, který podotkl, že je to velmi neobvyklé.

Kaktusy rodu Echinopsis zdobí terasu domu nedaleko u Prahy. Standardně už by se měly připravovat na vegetační období, místo toho se ale rozhodly rozkvést. V jediném květináči se objevilo hned několik krásných bílých květů s růžovými okraji.

"Pěstuji již dvacet let a tohle se mi ještě nestalo," říká paní Eva, která kaktusy pěstuje. Chování kaktusů nepřekvapilo jen jejich pěstitele, ale i botanika specializovaného na kaktusy a sukulenty Tomáše Procházku. "Je to rozhodně zvlášní, není to obvyklé," sdělil redakci TN.cz.

"Skoro bych si myslel, že je to focené v jiném období. Jedná se zřejmě o Echinopsis oxygona. Obvykle kvetou v létě - v červnu, červenci," vysvětluje Procházka.

Související obsah

Neobvyklost případu podtrhuje fakt, že se kaktusy nacházejí venku. Kdyby byly umístěné například v zasklené lódžii, bylo by to podle Procházky pochopitelnější. Vysvětlením podle něj může být relativně teplý podzim, anebo umístění na terase. "Může to být strana terasy, na kterou hodně svítí slunce a vytvořilo se tam mikroklima," přemýšlí botanik. 

Pravděpodobně se podle něj jedná o opožděná poupata. Ta kaktusy obvykle nasazují na jaře. Nějakou dobu se vyvíjejí a v létě pak rozkvetou. "Tohle byla tedy nejspíš další várka poupat, která byla nasazena pozdě," vysvětluje Procházka.

Dlouho už by však tyto kaktusy venku na terase pobývat neměly. "Jejich původní domovinou je Jižní Amerika. Nejsou to vysokohorské rostliny, takže nereagují dobře na chlad. Mráz rozhodně nevydrží, majitel by je měl tudíž brzy uklidit dovnitř," doporučil Procházka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz