Domácí

Viník otravy Bečvy stále není známý. Policie vysvětlila, proč se případ vleče

Viník otravy Bečvy stále není známý. Policie vysvětlila, proč se případ vleče
Zdroj: TV Nova

Od znečitění řeky Bečvy prudce jedovatým kyanidem uplynuly už téměř dva měsíce, viník ale stále není známý. Policie za to sklízí kritiku, rozhodla se proto bránit a vysvětlit, proč se vyšetřování tak vleče. Důvodem je podle ní čekání na znalecký posudek.

"Přestože tato kritika je obvykle spojována s veřejnými politickými vyjádřeními, která nemají na průběh vyšetřování žádný vliv a vycházejí z nepodložených informací, práci vyšetřovatelů poškozují a navozují mylný dojem, že je policie nečinná," podotkla mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. 

Uvedla, že vyšetřování je v tuto chvíli zcela závislé na výsledku znaleckého zkoumání. Materiálu bylo velké množství a lhůta pro vypracování posudku tak byla stanovená na tři měsíce. Uplyne až 20. prosince.

"Z objektivních důvodů může být tato lhůta prodloužena. Do doby, než budou policii známy výsledky znaleckého zkoumání, nelze ve věci očekávat žádný větší posun," vysvětluje Rendlová.

"Dále je třeba říci, že Policie ČR, ani nikdo jiný, neuvalil na případ Bečva informační embargo," zdůrazňuje mluvčí. Policie se podle ní snaží veřejnost informovat v co nejširším možném rozsahu, který jí umožňuje trestní řád. Žádné trestní řízení nemůže probíhat v přímém přenosu, vysvětluje.

Související obsah

"Trestní řízení probíhá po vlastní linii, o které nemají nezúčastněné strany žádné informace, tedy je ani nemohou vyzradit a ohrozit tak další činnost policie. Rádi bychom ujistili veřejnost, že si plně uvědomujeme a chápeme zájem veřejnosti na transparentním vyšetření této události a děláme pro to maximum. Zároveň ale také prosíme o pochopení, trpělivost a klid na práci," dodala.

Ekologická havárie na řece Bečvě se odehrála 20. září na Vsetínsku. Prudce jedovatý kyanid způsobil v úseku 38 kilometrů masivní úhyn ryb a dalších vodních organismů. Mezi podezřelými je i firma DEZA, která spadá do Agrofertu. Ta se ohradila, že s tím nemá nic společného. V předchozích letech ale únik kyanidu už řešila.

Potrvá až pět let, než se život v Bečvě vrátí do normálu. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz