Domácí

Další dva kraje znají své hejtmany. ANO na Vysočině míří do opozice

Další dva kraje, Středočeský a Ústecký, mají nové vedení. Více než měsíc po volbách v pondělí zastupitelé zvolili nové hejtmany. Ústecký kraj v následujících čtyřech letech povede Jan Schiller z hnutí ANO. Ve středních Čechách se hejtmankou stala Petra Pecková z hnutí STAN.

Petra Pecková na postu hejtmanky Středočeského kraje střídá Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO). Hnutí STAN bude vládnout v koalici s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj.

Ustavující zastupitelstvo v pondělí zasedalo také na Ústecku, kde do čela kraje usedl poslanec Jan Schiller (ANO). Vystřídal Oldřicha Bubeníčka. Hnutí ANO se spojilo s ODS a Spojenci pro kraj. Poslaneckého mandátu se prý Schiller vzdá.

Související obsah

"31. prosince skládám mandát a od Nového roku budu úplně jenom hejtmanem Ústeckého kraje,“ informoval Schiller.

Posledními kraji, kde stále ještě nové vedení nezvolili, je Karlovarský kraj a Vysočina. Tam jde ale zřejmě už jen o formalitu, ustavující zastupitelstvo má zasednout ve středu.

Související obsah

Na Karlovarsku je situace komplikovanější. Noví zastupitelé sice už složili slib, o koalici se ale stále jedná. Kdo bude vládnout Karlovarskému kraji, tedy zatím jasné není, další jednání zastupitelstva s možnou volbou hejtmana se má konat tento týden ve čtvrtek.

Ačkoli krajské volby vyhrálo hnutí ANO a zvítězilo celkově v deseti krajích, post hejtmana vybojovalo jen ve třech. Na Vysočině míří do opozice.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz