Domácí

Ubývá kuřáků, lidé častěji sahají po alkoholu nebo konopí, tvrdí průzkum

Ubývá kuřáků, lidé častěji sahají po alkoholu nebo konopí, tvrdí průzkum
Zdroj: Getty Images

Češi dál holdují alkoholu a konopným látkám, zájem o cigarety ale klesl. Vyplývá to z průzkumu Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD). Společenské dopady užívání návykových látek a hazardu dosahují podle národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové hodnoty 200 miliard ročně.

Podle průzkumu ESPAD stouplo procento uživatelů elektronických cigaret na úkor klasických kuřáků. Jejich počet během loňského roku klesl.

"Trendy v posledních letech naznačují mírný pokles výskytu současného i denního kuřáctví v dospělé populaci. K největšímu poklesu došlo v letech 2012 až 2015, od roku 2015 zůstává situace přibližně na stejné úrovni," řekl vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

Související obsah

V roce 2019 používalo elektronické cigarety zhruba 4,9 % dotázaných, to je zhruba o tři desetiny procenta více než v předešlém roce. Podle průzkumu roste počet lidí, kteří si ve velké míře dopřávají alkohol. K častému pití nadměrných dávek alkoholu se přiznalo téměř 16 % dotazovaných.

"Odhady rizikové a škodlivé konzumace alkoholu ukazují na téměř 1,5 milionu osob, z nichž 800 tisíc vykazuje znaky škodlivého užívání alkoholu," upřesnil Mravčík. Mezi drogami jednoznačně vede pervitin, buprenorfin, heroin, fentanyl a konopné látky.

Související obsah

Marihuanu vyzkoušelo zhruba 26 až 39 % lidí. Dalších šest procent alespoň jednou vyzkoušelo extázi nebo "houbičky". Až 3,9 % dotazovaných v posledních 30 dnech užilo sedativa nebo hypnotika, případně látky proti bolesti bez lékařského předpisu.

Podle průzkumu je míra užívání nelegálních drog v Česku velmi nízká, s výjimkou konopných látek. Po drogách častěji sahají mladí lidé ve věku 15 až 34 let a častěji muži než ženy. Zájem o tabák, alkohol a drogy klesl také u věkové skupiny 15 až 16 let.

Související obsah

K alkoholismu mají podle odborníků nově blíže dívky. "U ukazatelů rizikové konzumace alkoholu u mladistvých nedošlo žádné zásadní změně, naopak u dívek došlo k nárůstu rizikového pití. Potvrdil se trend vyrovnávání rozdílů zkušeností mezi chlapci a dívkami, který se týká i nelegálních drog. Nejvyšší míru zkušeností vykázali žáci odborných učilišť," informují autoři průzkumu.

Klesl i počet trestných činů spojených s drogami. Za rok 2019 jich bylo registrováno 4819, což je výrazně méně než v roce 2018, kdy bylo drogových trestných činů 5465. Nejčastěji jde o výrobce drog a dealery. V Česku se nejčastěji produkuje pervitin a konopí, většina ostatních drog se dováží.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Krátká zpráva

Evropský parlament udělil Sacharovu cenu Alexeji Navalnému

Evropský parlament udělil ve středu Sacharovu cenu za svobodné myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Ten je momentálně vězněn v ruském vězení. Parlament ocenil jeho boj za svobodu a demokracii.

Píše se na Deník.cz