Domácí

Češi si finančně polepšili. Mzdy vzrostly za 10 let téměř o polovinu

Češi si za posledních deset let polepšili. Mzdy v tuzemsku v průměru vzrostly přibližně o polovinu. To je v porovnání se sousedními státy jednoznačně nejvíc. Podle ekonomů za to může česká koruna, vysoká inflace i zvyšování minimální mzdy.

Průměrná hrubá mzda v Česku je momentálně přes 34 tisíc. Před 10 lety to bylo zhruba o 10 tisíc méně. Mzdy u nás dokonce rostly téměř dvakrát rychleji než v Německu nebo na Slovensku. Důvodem je podle odborníků fakt, že euro má daleko menší inflaci, než česká koruna.

Související obsah

"Vzrostla výrazným způsobem, je to řádově o polovičku, což je skutečně hodně, ale na druhou stranu deset let je samozřejmě deset let,“ uvedl ekonom Michal Skořepa.

Podle ekonomů jsme na tom lépe než před deseti lety i po odečtení životních nákladů.  "I potom minimálně z hlediska průměru celostátního, tak platí, že naprostá většina z nás je na tom lépe,“ dala Skořepa.


I přes rychlý růst českých mezd nedosahují naše příjmy ani zdaleka těch, které mají naši západní sousedé. Průměrná měsíční mzda je tam třikrát větší než u nás. Naopak bereme stále více než lidé v Polsku nebo na Slovensku.

Související obsah

Nejvíce si u nás za posledních 10 let polepšili učitelé a lékaři včetně zdravotních sester, naopak nejméně rostly mzdy u horníků.

"Vláda přidávala kvůli tomu, aby dohnaly tyto profese růst, který nastal v jiných odvětvích,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda. Nejvyšší příjmy ale i tak zůstávají například ve finančnictví nebo informačních technologiích.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz