Domácí

Inspekce stáhla z prodeje 300 kg čaje. Obsahoval nebezpečnou chemikálii

Inspekce stáhla z prodeje 300 kg čaje. Obsahoval nebezpečnou chemikálii
Zdroj: SZPI

Více než čtvrt tuny zeleného čaje nařídila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) stáhnout z prodeje poté, co testy odhalily, že obsahuje pětkrát větší množství insekticidu, než povolují předpisy. Prodejce nejspíš čeká pokuta.

Čaj s insekticidem inspektoři objevili v rámci běžné preventivní kontroly. Nebezpečná šarže pravého zeleného čaje pocházela z Vietnamu. Jednalo se o THA'I NGUYEN TEA SPECIAL od výrobce Hang – Khang Tea Company s datem trvanlivosti do června 2022.

"Širokospektrální laboratorní rozbor v potravině potvrdil přítomnost insekticidu permethrin v množství 0,58 miligramů na kilogram, přestože pro tuto látku právní předpisy stanovují maximální přípustné množství na 0,1 mg/kg. Provozovatel tak porušil požadavky Nařízení o maximálních limitech reziduí pesticidů v potravinách," řekl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.


Vzorek zeleného čaje inspektoři odebrali ve skladu společnosti AMANA v Praze.

Zdroj: SZPI

Prodejci nařídili, aby rizikovou šarži stáhl z prodeje a okamžitě informoval své odběratele. "Dle předložené dokumentace a sdělení kontrolované osoby velikost závadné šarže představovala 300 kilogramů," dodal Kopřiva.

Čaj, který potravinářská inspekce nechala otestovat, tak obsahoval pětkrát více permethrinu, než je povolené množství. Permethrin je insekticid, který se používá k ochraně pšenice, kukuřice či bavlny, ale také k hubení parazitů u drůbeže. Je extrémně toxický například pro kočky či ryby.

Související obsah

Prodejce nyní čeká správní řízení, ve kterém se rozhodne o výši pokuty, kterou bude muset zaplatit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz