Domácí

Zemřela legendární hlasatelka Kamila Moučková. V roce 1968 ohlásila invazi

Ve věku 92 let zemřela bývalá televizní hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková, která v roce 1968 z obrazovek informovala diváky o invazi vojsk Varšavské smlouvy. Později čelila perzekuci ze strany komunistického režimu.

O skonu výrazné televizní tváře, která dostala v roce 2013 od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy, informovala v úterý večer bez bližších podrobností Česká televize i Blesk

Ten uvedl, že Moučková měla psychické i zdravotní problémy delší dobu a střídavě pobývala v nemocnici a doma. "Nedávno musela být dokonce převezena do péče boromejek," tvrdí Blesk.

ČT připomněla, že se Moučková po vpádu "spřátelených" vojsk v srpnu 1968 zapojila do protiokupačního vysílání, za což byla následně režimem perzekuována.

Související obsah

Od začátku 70. let tak místo jako moderátorka pracovala například jako uklízečka, prodavačka nebo servírka. Později se přidala k disidentům a jako jedna z prvních podepsala Chartu 77.

Po sametové revoluci se na obrazovky na několik let vrátila, spolupracovala i s jinými médii. V roce 1996 neúspěšně kandidovala do Senátu.

Moučková měla tři děti, byla dvakrát vdaná. Nejdéle žila "na psí knížku" s hercem Jiřím Zahájským.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz