Domácí

Armáda omlazuje vozový park, za nové toyoty dá přes miliardu!

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na nákup tisíce dvou set vozů Toyota Hilux pro českou armádu. Obchod je tak uzavřen. Moderní auta v průběhu následujících tří let postupně nahradí vysloužilé ruské UAZy a britské Defendery. Jde o další krok v obnově stárnoucího vojenského vozového parku.

Podpisem ministra se dokončil miliardový obchod a armáda získá 1200 terénních vozů. "Jsou to terénní pick-upy. Budou mít rám, budou mít lafetáž na ruční zbraně, ale nejsou nijak obrněné. Jejich hlavním úkolem bude přeprava lidí a materiálu a to hlavně na území ČR. V misích využíváme vozidla jiná," přiblížil mluvčí resortu Jan Pejšek.

Stařičké ruské UAZy i o něco mladší Defendery nahradí moderní japonská auta například i v Liberci u pluku zdejších chemiků. Některým vozům už táhne na padesátku a zaslouží si, aby se dostaly k army nadšencům nebo do muzeí vojenské techniky.

"Toto vozidlo tady už máme od roku 1976. Jsou v armádě přes 40 let. Sloužila dobře. Tento typ v dnešní době nesplňuje bezpečnostní požadavky," vysvětluje mluvčí 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Pavel Tichý.

Už před třemi lety se na testovacím polygonu ve Vyškově, který vede přes močály a hluboké příkopy, utkalo asi dvacet různých značek aut - od běžných osobáků až po obrněné speciály.

Související obsah

Teď je jasné, kdo sítem prošel. Armáda se chystá v budoucnu koupit i otevřená bojová vozidla určená do nejtěžšího terénu.

Podmínky? Vejít se do letounů casa, 600 kilometrů ujet na nádrž, brodivost tři čtvrtě metru a dokonalé maskování. Dnešní miliardový nákup se armádě částečně vrátí v podobě ušetřených peněz za pohonné hmoty. UAZy jezdily za 17 litrů benzinu na 100 kilometrů. Nová auta mají spotřebu poloviční.

Nákup bude rozdělený do tří let po čtyřech stovkách aut. A dostane se na všechny útvary armády. Prvními toyotami se vojáci svezou v druhé polovině příštího roku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz