Domácí

Muž našel zlatý poklad. Místo obří odměny dostal "jen" 180 tisíc

Za objev zlatého pokladu u Králík na Orlickoústecku dostane nálezce sto osmdesát tisíc korun, žádal přitom víc než třikrát tolik. Odborníci totiž vyčíslili hodnotu pokladu podle ceny kovu, nikoli historické hodnoty. Šlo o šedesát zlatých mincí z roku 1630.

 Vypadají jako by je středověcí mistři právě vyrazili. Každá mince váží 3 a půl gramu, prý jde o středoevropský unikát. První minci objevil před dvěma lety člověk, který šel na procházku. Blýskala se na louce. Zavolal odborníky, kteří se podívali i pod zem a jejich radost byla nebývalá.

Mince pamatují rok 1630, tedy třicetiletou válku. Byla to doba, kdy země byla plná lupičů a násilí. Obnos byl nejspíš ve váčku, který časem zetlel. Na tehdejší dobu to byl velký majetek. Za 60 dukátů si tehdy člověk mohl celý rok pohodlně žít.

Podle posudku je historická hodnota pokladu šest a půl milionu korun, puncovní úřad vyčíslil hodnotu kovu na 180 tisíc.

Podle památkového zákona má nálezce nárok na odměnu do výše hodnoty cenných kovů, v případě, že nález není vyroben z cenných kovů, tak do výše deseti procent z kulturně historické hodnoty nálezu.

Související obsah

Skoro 650 tisíc korun tak nálezce nedostane. Odvolal se, ale neuspěl. Dostane 180 tisíc. Krajští úředníci pošlou peníze nálezci v nejbližších dnech na účet.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz