Domácí

Na kolik letos vyjde vánoční cukroví? Slova expertů vás možná překvapí

Pečení vánočního cukroví se letos ve srovnání s loňským rokem neprodraží. Jak totiž uvádějí ekonomové, některé základní suroviny potřebné k pečení naopak zlevnily. Například máslo či vejce. Cena naopak stoupla u vlašských ořechů.

Reportéři TV Nova se vydali do obchodu na nákup. Zaměřili se na základní suroviny, ze kterých se pečou nejznámější druhy vánočního cukroví. Namátkou pracny, vanilkové rohlíčky nebo linecké. Zajímalo je, jak dopadnou ve srovnání s cenami loňskými. Na první pohled bylo patrné, že obchodníci potřebují prodávat, a přišli se slevami.

Nízké ceny chválí i ostatní nakupující. "Já bych řekla, že slevy jsou velké, dá se vybrat," vyjádřila se jedna z dotazovaných zákaznic. S cenami surovin mají největší zkušenosti profesionálové z cukrářských provozoven.

"Co si myslím já, že šlo nahoru, to jsou ořechy a takové to doplňkové na cukroví, jako je med. Ale jinak jsme zvyklí, že ceny surovin průběžně celý rok jdou nahoru," popsala spolumajitelka cukrářské výrobny Ondra v Dlouhé Lomnici Věra Ondrová.

Související obsah

Pro ty, kteří ještě nezačali péct a suroviny budou teprve nakupovat, mají ale ekonomové nakonec skvělé zprávy. V porovnání s loňským rokem určitě hlouběji do kapes muset sahat nebudeme.

"Při pečení cukroví se nemusíme obávat výrazného zvyšování cen. Základní potraviny stojí stejně nebo dokonce méně než v loňském roce," tvrdí ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

Když srovnáme loňské ceny s letošními, například kilogram másla zlevnil přibližně o 30 korun. Levnější jsou i vejce. Hladká mouka a cukr stojí takřka stejně. Zdražily naopak vlašské ořechy, na kilogram asi o 15 korun. Nejvíc ušetříte, když se dáte do pečení vanilkových rohlíčků – 70 kusů přijde na 66 korun, loni to bylo o bezmála desetikorunu víc. To samé přibližně platí o lineckém cukroví. Pracny vyjdou zhruba stejně.

Ekonomové ještě upozorňují, že celosvětově velký je nedostatek vanilky a je těžko k sehnání. Reportér TV Nova v karlovarském obchodě vanilku sehnal, ale za jediný lusk si prodejce žádal 110 korun. A to dokonce po slevě. Původní cena byla 170 korun.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz