Zajímavosti

Výška Mount Everestu se změnila! Země ji oznámily po letech sporů

Výška Mount Everestu se změnila! Země ji oznámily po letech sporů
Zdroj: Profimedia

Vleklý spor mezi Čínou a Nepálem o to, kolik vlastně měří nejvyšší hora světa Mount Everest, je u konce. Oba státy se totiž shodly na jednom čísle - a to je vyšší než dosud udávaná výška dominanty Himálají.

Zástupci obou zemí v úterý oznámili, že Mount Everest měří 8848,86 metru (asi 29 032 stop), což je o necelý metr víc, než dosud uváděl Nepál a přibližně o čtyři metry víc, než uznávala Čína.

Nepál dosud Mount Everest "viděl" na přesně 8848 metrů, Čína na 8844,43 metru. Nepoměr byl podle britského Daily Mailu daný tím, že Čína brala výšku himálajské dominanty jen podle samotné horniny, kdežto Nepál započítával i sníh a led, který vrchol pokrývá. Nyní s ním počítají obě země.

Související obsah

"Everest je věčným symbolem přátelství mezi Nepálem a Čínou," nechal se slyšet nepálský ministr zahraničí Pradeep Kumar Gyawali při videohovoru se svým čínským protějškem Wangem I. Vzápětí oba zmáčkli tlačítko a celý svět se tak dozvěděl revidovanou výšku nejvyšší hory světa.

Už před pěti lety se spekulovalo o tom, zda se Mount Everest "nescvrknul" poté, co oblast zasáhlo ničivé zemětřesení. Otřesy v roce 2015 zabily na devět tisíc lidí a v Nepálu poničily kolem milionu staveb. Nyní je ovšem jasné, že obavy byly zbytečné.

Nedávno zemřel šerpa, který jako první na světě desetkrát zdolal Mount Everest. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz