Zahraničí

Zaplavené pobřeží a vítr o rychlosti až 131 km/h. Jadran pustoší silné bouře

Už od víkendu Chorvatsko sužuje nepříznivé počasí. Pustoší ho silný vítr s přívalovými dešti, které mají za následek lokální povodně. A podle předpovědi se na Jadran žene další bouře.

Po náročném víkendu v úterý ráno Chorvatsko opět zasáhl silný vítr s lokálními vydatnými dešti. V důsledku větru se na pobřeží zvedaly vlny do výšky až několika metrů a zaplavily části měst v Istrii.

Podle meteorologického webu Istramet.hr stanice ve městě Labin na západě Chorvatska naměřila rychlost větru až 131 km/h. Nepříznivé počasí sužovalo Jadran i v pondělí. Bouře zasáhla opět část Istrie, kde s sebou přinesla i krupobití.

Kromě Istrie v úterý platilo varování před silným větrem a deštěm i pro Kvarnerský záliv. Vesnice Kokorići ve Splitsko-dalmatské župě už dva dny bojuje s povodněmi. Voda z tamní řeky zaplavila několik domů a uvěznila v nich jejich obyvatele.

Související obsah

Hladina řeky zde od noci stoupla o 45 centimetrů, uvádí web Index.hr. Meteorologové předpovídají další srážky. K Chorvatsku se totiž blíží nová cyklóna. Vzhledem k tomu, že půda je již nasycená, hrozí nebezpečné povodně.

Nejen Chorvatsko trápí extrémní počasí. Sousední Slovinsko zasáhlo rovněž krupobití a prohnalo se jím i tornádo. Bouře v zemi způsobila rozsáhlé škody na budovách, polámala stromy a poničila auta. "V prosinci jsme za posledních 50 let takovou bouři nezažili," citoval zpravodajský web Jutarnji.hr Katju Kozjekovou z Agentury pro životní prostředí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz