Zahraničí

Zaplavené pobřeží a vítr o rychlosti až 131 km/h. Jadran pustoší silné bouře

Už od víkendu Chorvatsko sužuje nepříznivé počasí. Pustoší ho silný vítr s přívalovými dešti, které mají za následek lokální povodně. A podle předpovědi se na Jadran žene další bouře.

Po náročném víkendu v úterý ráno Chorvatsko opět zasáhl silný vítr s lokálními vydatnými dešti. V důsledku větru se na pobřeží zvedaly vlny do výšky až několika metrů a zaplavily části měst v Istrii.

Podle meteorologického webu Istramet.hr stanice ve městě Labin na západě Chorvatska naměřila rychlost větru až 131 km/h. Nepříznivé počasí sužovalo Jadran i v pondělí. Bouře zasáhla opět část Istrie, kde s sebou přinesla i krupobití.

Kromě Istrie v úterý platilo varování před silným větrem a deštěm i pro Kvarnerský záliv. Vesnice Kokorići ve Splitsko-dalmatské župě už dva dny bojuje s povodněmi. Voda z tamní řeky zaplavila několik domů a uvěznila v nich jejich obyvatele.

Související obsah

Hladina řeky zde od noci stoupla o 45 centimetrů, uvádí web Index.hr. Meteorologové předpovídají další srážky. K Chorvatsku se totiž blíží nová cyklóna. Vzhledem k tomu, že půda je již nasycená, hrozí nebezpečné povodně.

Nejen Chorvatsko trápí extrémní počasí. Sousední Slovinsko zasáhlo rovněž krupobití a prohnalo se jím i tornádo. Bouře v zemi způsobila rozsáhlé škody na budovách, polámala stromy a poničila auta. "V prosinci jsme za posledních 50 let takovou bouři nezažili," citoval zpravodajský web Jutarnji.hr Katju Kozjekovou z Agentury pro životní prostředí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz