Ekonomika

Vánoce se blíží! Dokdy objednat dárky, aby přišly včas? PŘEHLED

Vánoce se blíží! Dokdy objednat dárky, aby přišly včas? PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Do Vánoc a rozbalování dárků už zbývají sotva dva týdny. A kvůli pandemii koronaviru hlásí velký nápor Česká pošta i kurýrní společnosti. Dokdy je tedy třeba objednat či poslat dárky, aby byly pod stromečkem včas?

Česká pošta

Česká pošta uvádí dva různé nejzazší termíny podle toho, jaký druh balíku lidé posílají/objednávají. "U balíku do ruky garantujeme doručení do Vánoc v případě, že zásilku převezmeme k přepravě do pátku 18. prosince včetně," řekl TN.cz mluvčí pošty Ivo Vysoudil. 

Pokud jde o balík na poštu nebo do takzvané Balíkovny, je času o něco víc - v tomto případě je posledním garantovaným termínem neděle 20. prosince. Podle Vysoudila mohou lidé využít poštovní pobočky v nákupních centrech nebo zásilky zanést do některého z dep.

PPL

Velký nápor a zájem Čechů zaznamenala kvůli blížícím se svátkům i nedávnému Black Friday společnost PPL. Přesto podle generálního ředitele Petra Horáka na shánění vánočních dárků nějaký čas zbývá.

Související obsah

"Pokud přijmeme do přepravy zásilku v pondělí 21. prosince, uděláme vše pro její doručení do Vánoc. To platí pro celé Česko. Garantovat její doručení však za současné situace nemůžeme. Rozhodně doporučujeme nenechávat objednávky na poslední chvíli, čím dříve, tím lépe. Osobně bych doporučil objednávat nejpozději ve středu týden před Vánocemi, aby dárky dorazily včas a bez stresu," nabádá Horák.

Opozdilci, kteří by chtěli doručení svých dárků popostrčit například příplatkem za expresní dodání, mají smůlu - PPL nic takového nenabízí.

"Obecně doporučujeme před Vánoci objednávat zaslání balíků na naše PPL Parcelshopy, kterých je nyní otevřeno přes 2200. Jedná se o účinnou formu vyzvednutí pro zákazníky. Nemusí se spoléhat na časové okno doručení řidičem na adrese a své nakoupené zboží si zde mohou vyzvednout v průběhu následujících sedmi dní. A to často i o víkendu," vysvětlil Horák.

Zásilkovna

Že je ideální s dárky neotálet a pořídit je co nejdřív, říká i zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková. "Pro včasné doručení po ČR pro letošní Vánoce doporučujeme našim klientům, aby své zásilky podali na našich podacích místech v České republice nejpozději do 18. prosince. Pokud předávají zásilku na depu nebo pomocí svozů, pak nejpozději 21. prosince," uvedla Kijonková.

Související obsah

Firma podle ní udělá vše pro to, aby pod stromečkem našli dárky i ti, kteří je řeší na poslední chvíli. "Urychlit přepravu zásilky může zákazník podáním zásilky přímo na některém z našich 15 dep. Nyní jsou všechna otevřena také o víkendu, a to až do 23. prosince," zmínila Kijonková. Přehled dep je k dispozici ZDE.

DHL Express

Nejvíc času lidem, kteří vánoční dárky řeší na poslední chvíli, dává DHL Express. "Nejzazší datum pro podání zásilky do naší sítě je 22. prosince pro doručení po České republice nebo do destinací, kde nabízíme doručení následující pracovní den, tedy 23. prosince," informoval TN.cz obchodní ředitel společnosti Jakub Tomšovský.

"Uvedený termín k podání zásilky je ten nejzazší pro doručení do Vánoc. Obecně doporučujeme odeslat zásilku o trochu dříve a nenechávat vše na poslední chvíli," nabádá Tomšovský.

Co bude vévodit letošní štědrovečerní tabuli? Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Píše se na Deník.cz