Domácí

Zjištění inspekce: Voda v Bečvě je v normě. Před týdnem v ní uhynuly ryby

Rozbor odpadních vod, které byly vypuštěné na začátku prosince do řeky Bečvy a měly ji opět znečistit chemikáliemi, ukázal, že voda je v normě. Povolené limity podle České inspekce životního prostředí překročeny nebyly.

Ve středu 2. prosince v řece Bečvě ve Valašském Meziřící vodoprávní úřad zaznamenal gelovitou látku a několik kusů uhynulých ryb. Odebrané vzorky odpadních vod inspektoři předali do laboratoře, která zjistila, že limity povolení k vypouštění odpadu do řeky byly splněny. 

Voda v řece tak podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) byla v normě. "Povolené ukazatele nebyly překročeny," uvedla mluvčí úřadu Radka Nastoupilová.

Znečištění řeky vyvolalo ve společnosti i mezi politiky vlnu rozhořčení. Jedná se totiž už o třetí podobnou událost během několika měsíců, a to na stejném místě. Poprvé ke znečištění došlo v září. Do vody se dostal kyanid, který způsobil úhyn několika tun ryb. Doposud se přitom nepodařilo najít viníka.

Související obsah

Rozčilená opozice dokonce požadovala rezignaic ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). "Od. 20. 9. máme 3 potvrzené úniky škodlivin do Bečvy z areálu Tesly Rožnov – kyanidy, nikl a dusitany. První případ nadále vyšetřuje policie. Kvůli 2. a 3. úniku již vede správní řízení úřad v Rožnově pod Radhoštěm se dvěma firmami," informoval před týdnem Brabec.

Inspekce podle něj zahájila kontroly již v 15 firmách, včetně areálu Tesla Rožnov a společnosti DEZA, která patří do holdingu Agrofert.

Poslanci se kvůli znečištění Bečvy na začátku prosince pohádali. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz