Internet

Facebook, Instagram a Messenger měly obrovský výpadek

Facebook, Instagram a Messenger měly obrovský výpadek
Zdroj: Profimedia

Statisíce až miliony uživatelů chytrých telefonů a internetu měly ve čtvrtek problémy s dostupností – velký výpadek zaznamenali zhruba hodinu před polednem uživatelé Facebooku, Messengeru a Instagramu. Až po 15. hodině začaly počty lidí hlásících problémy klesat.

Ve čtvrtek zhruba od jedenácté hodiny dopoledne hlásily statisíce lidí totální nefunkčnost sociální sítě, neodesílání a nedoručování zpráv i problémy se samotným připojením k některé ze sítí. 

Problém se netýkal jen České republiky, kde se situace zlepšila až po 15. hodině, kdy se počet stěžovatelů klesl už jen na desítky případů. Podobný vývoj byl i v ostatních evropských zemích, ovšem například v Turecku problémy přetrvávaly i po 15. hodině.

 

Mapa výpadků společností provozujících Facebook, Instagram a Messenger ukazuje, že zřejmě nejrozsáhlejší potíže zaznamenli Japonci. Mnoho stížností přicházelo i ze dvou oblastí Austrálie a z některých států USA.

 

  

Výpadek nastal ve chvíli, kdy planetu Zemi zasáhla silná geomagnetická bouře vyvolaná erupcemi na slunci. Odborníci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR si ale nemyslí, že by to spolu mohlo souviset. "Magnetické bouře mají za následek hlavně výpadky elektrického proudu. Ovšem sociální sítě běží po optice," řekl TN.cz Miroslav Bárta, vedoucí Slunečního oddělení astronomického ústavu.

Související obsah

Rovněž tiskový tajemník astronomického ústavu Pavel Suchan poukázal na to, že výpadek by se v případě geomagnetické bouře vyvolané erupcemi na slunci netýkal jen sociálních sítí, ale postihl by především sítě energetické.

zv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz