Domácí

Seznam žaluje Google o miliardy. Američané prý zneužívají monopol

Největší český vyhledávací web Seznam žaluje americkou společnost Google. Požaduje po ní miliardy korun. Viní ji z toho, že zneužívá dominantní postavení na trhu. Stejně tak to v minulosti viděla i Evropská komise. Americká firma to ale dlouhodobě odmítá.

Odškodnění přes devět miliard korun. Tolik požaduje Seznam po Googlu za to, že ho nepustil do tabletů a mobilních telefonů se svým systémem.

"Většina má telefon s operačním systémem Android a Seznam chtěl v minulosti do toho systému vstoupit i se svým vyhledáváním, se svými aplikacemi," uvedl Michal Půr, šéfredaktor portálu Info.cz.

"Díky smlouvám, které měl s výrobci mobilních zařízení, nám neumožňoval, aby pro český trh byly předinstalovány aplikace Seznamu na těch mobilech," vysvětlil místopředseda představenstva společnosti Seznam.cz Pavel Zima.

Související obsah

Za problém to označila v roce 2018 i Evropské unie. Na základě jejího výroku Seznam peníze požaduje. "Tyto praktiky omezily šanci konkurentů soutěžit v této oblasti na základě přednosti jejich produktů a přicházet s inovacemi," konstatovala tehdejší komisařka pro hospodářskou soutěž Mergrethe Vestagerová.

"Android lidem poskytuje nebývalou možnost volby při rozhodování o tom, které aplikace si do svých zařízení nainstalují," uvedla Alžběta Houzarová, ředitelka komunikace české pobočky Googlu.

"Tu čásku ve vyši devět miliard korun, kterou požadujeme po Googlu, vypočítali zahraniční znalci a jde vlastně o zisk, o který Seznam přišel," pokračoval Zima.

Související obsah

"Google má v podstatě dvě možnosti, buď se dohodne se Seznamem na mimosoudním vyrovnání, anebo se bude bránit u soudu. Šance Seznamu jsou poměrně značné," myslí si Půr.

Google ve čtvrtek dostal ještě jednu ránu. Ve Francii musí zaplatit pokutu ve výši téměř tří miliard korun za porušení pravidel pro sledování internetové reklamy.

Kromě Googlu ale problémům čelí třeba i Facebook. Americké úřady ho zažalovaly kvůli monopolu na poli sociálních sítí a komunikace. Firmě Marka Zuckerberga, jednoho z nejbohatších mužů planety, která koupila Instagram a WhatsApp, hrozí, že bude muset firmy zase oddělit a prodat.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz