Zahraničí

Ve Stockholmu nesvítí slunce! V prosinci nevyšlo ještě ani jednou

Ve Stockholmu nesvítí slunce! V prosinci nevyšlo ještě ani jednou
Zdroj: Profimedia

Obyvatelé Švédska jsou zvyklí na chladnější zimy a krátké dny, ale takový pochmurný měsíc jako letošní prosinec prý hodně dlouho nezažili. Ve Stockholmu od začátku měsíce neviděli slunce. Tamní meteorologický úřad nezaznamenal v hlavním městě ani jednu hodinu slunečního svitu.

Podle odborníků je to velmi neobvyklé i kvůli krátkým dnům typickým pro zimu ve Švédsku. Předpověď se ovšem nemá změnit ani v nejbližších dnech. Švédové se tak obávají zvyšující se deprese a pošmurné nálady, která s tímto počasím souvisí. Se zprávou přišel švédský deník The Local.

"Stejně jako ve Stockholmu ani přístroje v Karlstadu či v údolí Tarfala ve Skandinávském pohoří tento měsíc nenaměřily žádné sluneční světlo," uvedla švédská meteoroložka Ulrika Elvgrenová. Zamračené počasí typické pro listopad je obvykle vystřídáno jasnou prosincovou oblohou. Tento rok se tak ovšem nestalo.

Zdroj: Profimedia


V průměru svítí ve Stockholmu v prosinci slunce asi 33 hodin. Naposledy ho obyvatelé metropole celý měsíc neviděli v roce 1934. Podobně to ale vypadá i letos.

Související obsah


Tento rok se navíc ve Švédsku nebude konat ani tradiční "slavnost nového světla". Pro pandemii koronaviru se vše zrušilo. Světlo podle tradice nosí svatá Lucie, která svátek slaví 13. prosince.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz