Domácí

Češi už kupují elektronické dálniční známky. Jak bude systém fungovat?

Web, na kterém si můžete koupit elektronické dálniční známky, už si prohlédlo přes 300 tisíc lidí. Zhruba desetina z nich si známku i koupila. A to za 12 dní fungování e-shopu. Největší zájem je podle provozovatele o roční kupóny. Kdo mít elektronickou dálniční známku nemusí a jak moc nás budou kamery mýtných bran sledovat?

Je to jednoduché. Otevřete si portál eDálnice, vyberete známku, vyplníte registrační značku, potvrdíte a je to.

Známku si také můžete koupit i na poštách, některé z 200 čerpacích stanic státního podniku Čepro či v kioscích u hraničních přechodů. Těch je ale v Česku pouze 12.

Cizincům se nový způsob prodeje moc nelíbí. Stránky jsou totiž pouze v češtině a angličtině. Provozovatele webu jsme na to upozornili a ten slíbil brzkou nápravu.

Související obsah

"V průběhu prosince nabídneme i němčinu, web bude dostupný také v polštině, maďarštině a ruštině," uvedl Martin Opatrný, mluvčí Centra dopravních informačních systému (CENDIS).

Ne každý musí známku mít. Třeba majitelé veteránů. "Výjimku mají i automobily na elektřinu, vodík a za určitých podmínek i hybridní. A také vozidla, která přepravují postižené osoby, nemocné nezaopatřené dětí," řekl Libor Budina z Autoklubu ČR.

Auta budou snímat kamery mýtných bran. Spekulace, že by fungovaly jako "velký bratr", provozovatelé odmítají.

Nebudou měřit rychlost ani rozpoznávat, kdo v autě jede a zda má zapnutý pás. Kamery zkontrolují jen dálniční známku, technickou a pojištění, případně zda není vozidlo kradené.

Související obsah

Kvůli připravovanému zákonu zatím nehrozí, že by vám eventuální pokuta přišla automaticky. "Řidiče, který nezaplatil, musí zastavit policie. Systém vymáhání je stejný jako doposud. Zaplatí se 5000 korun na místě," doplnil Budina.

Policie speciálními kamerami ještě plně vybavená není. "Disponujeme jednotkami těchto přístrojů. Ta distribuce bude po Novém roce," řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Odkdy má známka platit, si nastavíte už při nákupu. A platí přesně rok.

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz