Domácí

Písničkář, duchovní i politik. V 78 letech zemřel Svatopluk Karásek

Českému písničkáři a undergroundovému hudebníkovi Svatoplukovi Karáskovi se stala osudnou nemoc. O smrti bývalého politika a evangelického duchovního informoval na facebooku jeho kamarád Jiří Fiedor. Karásek zemřel ve věku 78 let.

Podle informací deníku Echo24 měl Karásek zemřít na zápal plic. O smrti bývalého disidenta a signatáře Charty 77 informoval publicista, dokumentarista a svého času i poslanec Národního fóra Jiří Fiedor.

"Tak jsem dostal smutnou zprávu, odešel Sváťa. Své smrti jen přešel most, když Bůh zavolal další host. Sváťo. R.I.P." napsal na svůj facebook. Lidé se ihned připojili s kondolencí. "Vždycky o adventu čtu jeho Boží troubu. S předloňským věnováním, psaným roztřesenou rukou," svěřil se v diskuzi přispěvatel Aleš.

TAK JSEM DOSTAL SMUTNOU ZPRVU, ODEEL SVA. SV SMRTI JEN PEEL MOST, KDY BH ZAVOLAL DAL HOST. SVO R.I.P.

Zveejnil(a) Ji Fiedor dne Nedle 20. prosince 2020

Na Svatopluka Karáska vzpomíná také předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. "Zemřel laskavý, moudrý a statečný muž. Měl jsem ho moc rád. Dej mu, Pane, lehké odpočinutí," napsal na svůj twitter.

Karásek byl jednou z nejvýraznějších osobností českého undergroundu a svého času byl pronásledován policií a donucen k emigraci. Pobýval ve Švýcarsku a Rakousku. V Praze vystudoval evangelickou bohosloveckou fakultu a v roce 1968 zastával pozici faráře ve Hvozdnici u Davle.

V roce 1971 o právo vykonávat práci duchovního přišel. Čtyři roky strávil na hradě Houska jako kastelán. Pobyl si osm měsíců ve vězení poté, co byl kvůli svým písním zatčen a stal se jedním z odsouzených v kauze The Plastic People.

Související obsah

Po návratu do Česka působil jako zpěvák a ucházel se i o kariéru politika. V roce 2004 byl dokonce jmenován vládním zmocněncem pro lidská práva. O dva rok později svou politickou kariéru ukončil. Svatopluk Karásek vydal také několik knih. Kromě kázání Boží trouba napsal například Kázání pro neznabohy nebo Vrata dokořán: Texty písní a básně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz