Zahraničí

Vánoce za pár korun? Maminka za všechny dárky nedala ani tisícovku

Vánoce za pár korun? Maminka za všechny dárky nedala ani tisícovku
Zdroj: Getty Images

O tom, že vánoční nákupy nemusí zruinovat váš rozpočet, ví své 31letá maminka z britského Norfolku. Za dárky pro svou početnou rodinu utratila pouze necelých 900 korun.

Většina lidí utratí před blížícími se svátky značnou část své výplaty. Výjimkou nejsou ani Češi, kteří podle průzkumů před Vánoci utratí průměrně i 7000 korun. Alix Shawová, mladá maminka ročního syna z východní Anglie, se rozhodla letošní Vánoce pojmout jinak. Informaci přinesl portál Mirror.


Shawová pochází z velké rodiny a období Vánoc pro ni bylo dříve velmi finančně náročné. Stále častěji tak sáhla po dárku z druhé ruky. Letos překonala samu sebe a za dárky pro celou rodinu neutratila ani tisícovku. V době, kdy lidé tráví čas v nákupních centrech, navštívila raději charitativní obchody.


Z druhé ruky pořídila kromě dárků také vánoční stromeček i ozdoby. Ulevila tak nejen své peněžence, ale jak sama říká, také životnímu prostředí. "Nejen že šetřím peníze, ale jsem také laskavější k planetě," řekla Shawová, která se snaží svým přístupem prolomit tabu, které nákup věcí z druhé ruky často provází.

Související obsah


Nové věci nakupuje Alix zcela výjimečně. Od vybavení domácnosti až po oblečení nakupuje vždy z druhé ruky. Ve výprodejích nakupuje i pro svého ročního syna. Mezi její největší úlovky patří dětské kotníčkové tenisky, které pořídila za necelých 15 korun. Za nové by přitom dala minimálně 50krát tolik. Oblečení, ze kterého syn vyroste, a další vyřazené věci dává opět na charitu.

Ne každý s jejím životním stylem souhlasí. "Lidé se stále bojí, že budou vypadat lacině, ale není třeba se stydět za to, že je člověk šetrný," myslí si Shawová. Podle ní se ale doba mění a stále více lidí se zajímá o udržitelnost. Nákup věcí z druhé ruky je pro ni jedním z příkladů, jak životnímu prostředí ulevit.

Netradiční vánoční dárky za pár korun můžete pořídit také v Česku. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz