Zahraničí

Před mrtvicí vás může varovat krevní tlak. Měříte ho správně?

Před mrtvicí vás může varovat krevní tlak. Měříte ho správně?
Zdroj: Profimedia

Krevní tlak je důležitou indicií pro zjištění zdravotního stavu. Ve většině případů je měřen pouze na jedné ruce. Podle studie zahraničních vědců je tento způsob měření nedostatečný a neodhalí řadu rozvíjejících se onemocnění.

Krevní tlak by se totiž správně měl měřit na pravé i levé ruce. Podle výsledků studie, o které informoval portál CNN, je klíčová přibližně stejná hodnota tlaku na obou rukách. Už mírný rozdíl v naměřené hodnotě systolického tlaku mezi pravou a levou rukou může naznačovat vážný zdravotní problém.


Rozdíl nad 5 mmHg (jednotka měření krevního tlaku) může předpovídat skryté kardiovaskulární onemocnění, rozdílná hodnota vyšší než 10 mmHg významně zvyšuje riziko mrtvice, infarktu a dalších zdravotních obtíží. "Čím vyšší je rozdíl mezi naměřenými hodnotami na obou rukách, tím větší je kardiovaskulární riziko, takže je rozhodující provádět měření na obou rukách," potvrdil autor odborné studie, doktor Chris Clark z britské univerzity v Exeteru.

Související obsah


Mezinárodní směrnice sice doporučuje měřit tlak na obou horních končetinách, ale podle Clarka k tomu dochází při nejlepším pouze v polovině případů, většinou z časových důvodů. "Náš výzkum ukazuje, že ta trocha času navíc stráveného při měření tlaku na obou rukách může ve finále zachraňovat životy," dodal Clark.

Jak jsou na tom české nemocnice s kapacitou zjistíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz