Domácí

Doma si natiskli tisícovky za více než půl milionu. Hrozí jim osm let vezení

Doma si natiskli tisícovky za více než půl milionu. Hrozí jim osm let vezení
Zdroj: Policie ČR

O vlastní šikovnosti byli zřejmě přesvědčeni dva mladí muži z Náchodska. S pomocí počítačů a tiskáren doma vyráběli padělky bankovek v hodnotě 2000 a 1000 korun. A protože nominální hodnota falešných bankovek dosáhla 620 tisíc korun, hrozí jim až osm let vězení.

Tři sta vlastnoručně vyrobených dvoutisícovek schovával doma ve dřevníku 28letý muž z Náchodska, který se dal spolu se svým 22letým kamarádem na dráhu penězokazů. Zatímco padělanou "Emu Destinovou" si starší z mužů schoval na později, falešné tisícikoruny, které podle policie vyrobil už společně s kamarádem, utráceli oba v obchodech například za mobilní telefon, cigarety apod. Nepočítali ale s tím, že v prodejnách falešné peníze s vyobrazením Františka Palackého brzy poznají a obrátí se na policii.

"Část padělaných bankovek včas zachytili obchodníci, kterým muži platili za nakupované zboží. Ani jeden z mužů patrně vůbec netušil, že toto jednání, které se na první pohled může jevit jako 'klukovina', může mít závažné následky. Za zločin padělání a pozměnění peněz, spáchaný ve spolupachatelství, může soud uložit oběma mužům až osmiletý trest odnětí svobody," uvedla mluvčí policie Magdaléna Vlčková.

Související obsah

Poukázala na to, že starší z podezřelých už byl dříve trestán. Náchodským kriminalistům pomohla při pátrání po zdroji falešných tisícikorun hlavně dobrá znalost prostředí, kde oba penězokazové působili.

Kriminalisté na Karlovarsku zadrželi letos v únoru mladistvého, který si měl s pomocí počítače vyrobit několik desítk falešných stokorun. Podívejte se na záběry padělků:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz