Domácí

Vánoční zázrak! Díky léku vážně nemocný Maxík začal lézt po čtyřech

Rodiče Maxíka, chlapce, který trpí svalovou atrofií (SMA), dostali letos ten nejkrásnější vánoční dárek. Na sociálních sítích se pochlubili videem, na kterém chlapeček u vánočního stromku leze po čtyřech.

Vážně nemocný Maxík dělá po aplikaci léku Zolgensma neuvěřitelné pokroky. Na konci srpna se poprvé postavil na nohy. Nyní, ve svých dvou a půl letech, začal lézt po čtyřech. Svým rodičům tak dal ten nejkrásnější vánoční dárek, kterého se mohli dočkat.

Den před Vánoci na sociálních sítích, kde sdílejí Maxikův příběh s tisíci lidmi, zveřejnili rodiče video, jak šťastný chlapec leze po koberci k vánočnímu stromku. U něj se zastaví a zůstane sedět.

"Přejeme vám všem krásné a pohodové prožití vánočních svátků. My už ten nejkrásnější dáreček dostali," radují se rodiče. Ještě před několika měsíci se přitom něco takového zdálo takřka nemožné.

Související obsah

Maxík je prvním dítětem v České republice, které dostalo nejdražší lék na světě Zolgensma. Bez něj by se jen stěží mohl pohybovat. Svalová atrofie, kterou trpí, oslabuje svaly především dolních končetin. Dítě má problém se posadit, postavit a je téměř vyloučeno, že by chodilo. 

V pozdějším stadiu nemoc postihuje i dýchací cesty, což bývá často důvodem předčasného úmrtí. Genová terapie dává dětem, jako je Maxík, naději na kvalitní život. Letos byl lék Zolgensma schválen i pro Českou republiku a pojištovny jej začaly pacientům hradit. Do té doby byl k dispozici pouze ve Spojených státech a rodiče Maxíka si ho museli tvrdě vybojovat.

O tom, že pojišťovny Maxíkovi a dalším dětem se svalovou atrofií zaplatí drahý lék, informoval sám premiér Andrej Babiš (ANO). Podívejte se na jeho projev v dubnu letošního roku:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz