Domácí

Zemřel Ladislav Mrkvička. Oblíbený herec odešel náhle, bojoval s nemocí

Ve věku 81 let zemřel po dlouhé nemoci herec Ladislav Mrkvička. Smutnou zprávu zveřejnilo Národní divadlo, kde herec dlouhé roky působil.

Ladislav Mrkvička ztvárnil mnoho nezapomenutelných rolí a působil v mnoha významných českých divadlech, jen v Národním divadle účinkoval 25 let. "V neděli v pozdních hodinách nás náhle opustil emeritní člen Činohry Národního divadla Ladislav Mrkvička. Čest jeho památce!" uvedlo Národní divadlo.

Oblíbený herec bojoval s Parkinsonovou chorobou, která mu už v poslední době nedovolovala hrát.

Ladislav Mrkvička se narodil 2. února 1939 v Praze. Vystudoval herectví na pražské DAMU. První angažmá získal v ostravském Divadle Petra Bezruče. Později působil také v královéhradeckém Klicperově divadle, v Divadle S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou) a Divadle Na zábradlí. Až do roku 2016 byl členem činohry pražského Národního divadla.

Související obsah

Mrkvička se objevil v kultovním seriálu "Třicet případů majora Zemana", v historickém dramatu "Atentát" nebo třeba v klasice "Romeo, Julie a tma". Ve svém hereckém výčtu má ale doslova stovky rolí. Jedním z jeho posledních vystoupení na obrazovce byl oblíbený seriál Policie Modrava z prostředí šumavských hor.

V seriálu Policie Modrava herec ztvárnil postavu Emila Kintzla. Podívejte se na ukázku:

Mrkvička byl také významným dabérem. Svůj hlas propůjčil například Dustinu Hoffmanovi v pohádkové adaptaci Hook nebo Jeanu Paulu Belmondovi v Cestě zhýčkaného dítěte. Daboval také Matouše v komediích Šimon a Matouš.

Za své umění získal hned několik ocenění. V roce 2012 za celoživotní mistrovství v dabingu získal Cenu Františka Filipovského. O tři roky později mu Nadace Život umělce udělila cenu Senior Prix a v roce 2019 dokonce získal cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra. V březnu 2020 se dočkal také prestižního ocenění Český lev, a to za vedlejší roli ve filmu Staříci.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz