Zahraničí

Zemětřesení v Chorvatsku má sedm obětí! Otřesy byly cítit i v Česku

Chorvatsko opět zasáhlo velmi silné zemětřesení. Otřesy, které dosáhly síly 6,3 stupně, pocítili podle expertů i lidé v dalších zemích včetně Česka. Úterní otřes byl silnější než pondělní. Očekávají se výrazné materiální škody. Podle chorvatských médií zemřelo nejméně sedm lidí a několik desítek jich skončilo v nemocnici, další lidé jsou uvězněni v troskách budov.

Podle Evropského-středomořského seismologického centra se začala země otřásat v úterý krátce před půl jednou odpoledne. Epicentrum bylo 46 kilometrů jihovýchodně od Záhřebu a jen devět kilometrů od města Sisak.

"Intenzita tohoto ničivého zemětřesení byla odhadnuta na VIII-IX stupně stupnice EMS. Otřesy pocítilo celé Chorvatsko. Očekávají se větší materiální škody," potvrdila chorvatská seismologická služba na sociálních sítích.

Zemětřesení zasáhlo také uprostřed tiskové konference, podívejte se na video:

 

Ve městě Pertinja, kde byly otřesy nejsilnější, lidé vybíhali z budov do parků, pracovníci podle chorvatské televize HRT skákali z opravovaných střech, aby si zachránili život.V celém městě se rozezněly poplašné sirény. Během zemětřesení zemřelo nejméně sedm lidí, uvedl portál 24Sata.hr.

Podle chorvatských medií je mezi obětmi také třináctiletá dívka, zraněno bylo větší množství lidí.

Z auta, které zavalily trosky, se podařilo zachránit muže a jeho syna:

Zdroj: Profimedia

"Zemětřesení bylo pocítěno i na území České republiky, v tuto chvíli již máme zprávy od obyvatel nejen v jižních Čechách, které jsou k epicentru nejblíže, ale také např. z Karlových varů, Plzně a Prahy," uvedl Geofyzikální ústav Akademie věd ČR.

Kvůli otřesům zasahovali i hasiči v Praze. "Zasahovali jsme v Řepích. Obyvatelé pocítili chvění budovy. Po průzkumu a konzultaci s ředitelem Geofyzikálního ústavu AV ČR došlo před hodinou k velmi silnému zemětřesení v Chorvatsku, jeho sílu mohli pocítit i obyvatelé ČR. Zemětřesení nemohlo mít vliv na statiku budov v ČR," uvedli na twitteru.

Pocítili jste v Česku otřesy, které vyvolalo zemětřesení v Chorvatsku? Žijete přímo v Chorvatsku? Svědectví a videa můžete posílat na e-mail zpravy@nova.cz.

Otřesy byly cítit i na Slovensku či v Srbsku. "Policejní sbor přijal na nouzové lince 158 několik oznámení o zemětřesení v Bratislavském a Trnavském kraji. Žádné škody hlášeny nebyly," informovali slovenští policisté.

Související obsah

"Na cestě do města Petrinja po dalším ničivém zemětřesení v Sisacko-moslavinské župě, které bylo citelné v mnoha částech Chorvatska. Mobilizovali jsme všechny dostupné služby, abychom pomohli lidem a vyčistili zničené oblasti. Nejdůležitější věcí je nyní zachránit lidské životy," zveřejnil chorvatský premiér Andrej Plenković.

Silné zemětřesení o síle 5,1 stupně zasáhlo Chorvatsko už v pondělí brzy ráno, následovala série dalších slabších otřesů. Při prvním zemětřesení naštěstí nikdo nepřišel o život.

 

Katastrofa u Petrinji :(

Zveejnil(a) Crometeo dne ter 29. prosince 2020

Na reportáž TV Nova o pondělním zemětřesení v Chorvatsku se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz