Zahraničí

Ničivé zemětřesení v Chorvatsku: Nejhorší za 110 let, říká seismolog

Chorvatsko opět zasáhlo velmi silné zemětřesení. Otřesy, které dosáhly síly 6,3 stupně, pocítili podle expertů i lidé v dalších zemích včetně Česka. Podle seismologů jsou zemětřesení v oblasti velmi častá. To úterní však bylo nejsilnější za posledních 110 let.

Podle Evropského-středomořského seismologického centra se začala země otřásat v úterý krátce před půl jednou odpoledne a zemětřesení dosáhlo síly 6,3 stupně. Jedná se už o několikáté silné zemětřesení v oblasti za několik dní.

"Dnešní zemětřesení se odehrálo v místech, kde včera vznikla už o něco slabší zemětřesení. Naštěstí včera nebyl nikdo zraněn a škody byly malé. To dnešní zemětřesení už je ale bohužel evidentně ničivé," uvedl v úterý ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR Aleš Špičák pro TN.cz

Související obsah

"Tato oblast je jednou z oblastí v Chorvatsku, kde se zemětřesení čas od času opakují. Jedná se o zemětřesení silná, která mohou lidé pocítit. Oblast je touto aktivitou specifická. Každopádně takto silné zemětřesení zde proběhlo naposled před 110 lety," vysvětlil Špičák.

Podle seismologů nejvíce ničivých zemětřesení probíhá v Chorvatsku právě podél pobřeží. "Co se týče Evropy jako takové, tak na zemětřesení je nejbohatší oblast podél Středozemního moře. Hlavně pobřeží Řecka a Turecka. Zemětřesení jsou častá také například v Alpách a v severní Itálii," dodal Špičák.

Související obsah

Otřesy byly každopádně cítit i v České republice. Geofyzikální ústav Akademie věd ČR během pondělí zaznamenal hlášení z různých koutů Česka. Nejčastěji z oblasti jižních Čech, ale také například Prahy či dokonce České Lípy.

Jakkoliv silné zahraniční zemětřesení však nemůže obyvatele České republiky ohrozit. Podle Špičáka může silné zemětřesení vzniknout nejblíže u Vídně, ale i tam je riziko nebezpečí spíše nulové. V Česku otřesy vznikají nejčastěji v západních Čechách. Jejich síla ale povětšinou dosahuje maximálně 2,5 stupně. 

Sopka na Havaji se opět probudila k životu, lidé mají zůstávat doma. Podívejte se na video:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz