Domácí

Jak se vám žilo v roce 2020? Vystavte mu vysvědčení! ANKETY

Jak se vám žilo v roce 2020? Vystavte mu vysvědčení! ANKETY
Zdroj: Getty Images

Koronavirus a s ním spjatá přísná opatření obrátila naše životy o 180 stupňů. Rok 2020 považuje mnoho lidí za vůbec nejhorší. Redakce TN.cz připravila velké hlasování o kvalitě rodinných vztahů, zdraví, školství nebo politiky. Uplynulým 12 měsícům teď můžete vystavit vysvědčení.

V roce 2020 se životy obrátily naruby úplně všem. Dopady koronavirové pandemie pocítil každý bez ohledu na to, jestli onemocněl, nebo se mu covid-19 vyhnul obloukem.

Velké změny proběhly ve způsobu, jakým trávíme čas v našich domovech. Kdo byl zvyklý chodit po práci do kina nebo do hospody, musel na své oblíbené kratochvíle po většinu z uplynulých 12 měsíců zapomenout. Místo toho museli jít lidé rovnou domů. Tedy pokud neměli home office a netrávili tam celý den.

Mnozí se kvůli tomu potýkají s psychickými problémy a na intenzitě nabralo i domácí násilí. Linky bezpečí hlásily, že se na ně děti z toho důvodu obracely častěji než obvykle.

Stejná situace jako před koronavirem ale nepanovala a stále nepanuje ani na pracovištích. Pokud nepracují z domova, základní výbavou téměř každého zaměstnance se staly roušky a dezinfekční gely. Večírky nebo výlety, které mají za cíl utužit kolektiv, se staly něčím nepředstavitelným.

Od vypuknutí pandemie se covid-19 v Česku potvrdil u více než 730 tisíc lidí. Ti tak na rok 2020 budou vzpomínat nejenom kvůli preventivním opatřením, ale i zdravotním problémům. Zvlášť pacienti, u nichž nemělo onemocnění mírný průběh.

Koronavirus pochopitelně pořádně zamíchal s kartami i na politické scéně. Proběhlo trojí střídání na postu ministra zdravotnictví, Adama Vojtěcha nejprve vystřídal Roman Prymula. Po vyšehradském skandálu ale známý epidemiolog funkci rovněž opustil a do čela resortu se dostal brněnský hematolog Jan Blatný (všichni za ANO). Vláda Andreje Babiše (ANO) také dlouhodobě čelí kritice, že jsou její kroky zmatečné a vytvářejí chaos.

Pozitivně jsou ale už od jara vnímány třeba roušky, které i podle odborníků pomáhají mírnit šíření nákazy. Česko jejich povinné nošení zavedlo mezi prvními. Všimla si toho i světová média.

Pandemie poznamenala také školství. Žáci a studenti se už na jaře museli vypořádat s distanční výukou. K uzavření škol se vláda uchýlila i na podzim.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz