Svět

Opice na sopce, mlok bez plic. Vědci loni popsali stovky nových druhů

Opice na sopce, mlok bez plic. Vědci loni popsali stovky nových druhů
Zdroj: Profimedia

Opice, která žije na okraji vyhaslé sopky, obojživelník, který dýchá kůží, a nebo desítky druhů vos. To je jen zlomek z 503 nových druhů, které vědci z Přirodopisného muzea v Londýně popsali v minulém roce.

Vzhledem k tomu, že se klimatická krize neustále vyvíjí, nikdy nebylo důležitější dokumentovat život kolem nás. Loni navíc došlo k výraznému zpomalení činnosti muzea, které bylo zavřeno nejdéle za celou jeho 139 let trvající historii. To nicméně neodradilo vědce v jejich dalším vědeckém bádání.

Vrcholem tohoto roku byl objev nového druhu opice, žijící na úbočí vyhaslé sopky v Myanmaru. Opice dostala jméno Popa Langur po hoře, na které se nachází, a bylo zjištěno, že ve volné přírodě se nachází už jen 200 až 260 jedinců. Ihned ji tak označili za kriticky ohrožený druh.

Související obsah

"Doufáme, že pojmenování druhu pomůže při jeho zachování,“ říká Roberto Portela Miguez, hlavní kurátor pro savce v londýnském muzeu, který pomohl popsat nový druh.

Za posledních 12 měsíců popsali vědci celkem tři rostliny, tři červené mořské časy, čtyři rozsivky (hnědé řasy) a lišejník. Jeden z těchto druhů, Corallina Chamberlainiae, je nádherná jemně vypadající červená mořská řasa. Nachází se ve studených vodách jižního Atlantiku.

Asi nikoho nepřekvapí, že velká většina nových druhů zvířat, jsou bezobratlí. Konkrétně 170 druhů, které byly pojmenovány v loňském roce. Vědci objevili například 70 druhů vos, 3 druhy včel, a nebo 51 druhů hlemýžďů.

Velmi zajímavým novým druhem je mlok Oedipina ecuatoriana. Ten byl znám pouze z jediného exempláře, který je už více než sto let v držení muzea. Největší zvláštností je, že tito mloci nemají plíce a dýchají pouze kůží. Pokud byste takového tvora chtěli vidět naživo, museli byste se vydat do Jižní Ameriky.

Sbírka muzea se skládá z 80 milionů exemplářů. Najdete v něm širokou škálu druhů s dlouhou historií. Právě ty nejstarší druhy jsou pro vědce klíčem k pochopení, jaký byl život na planetě Zemi ještě předtím, než se na ní objevili lidé.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz