Domácí

Elektrárny pokořily historický rekord. Vyrobily nejvíce elektřiny za pět let

Jaderné a vodní elektrárny meziročně překonaly maxima dodávek elektřiny do sítě. Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín loni vyrobily více než 30 miliard kilowatt hodin. Dokonce historický rekord ve výrobě elektrické energie překonaly loni i české vodní elektrárny.

Turbíny českých vodních elektráren loni jely naplno. Elektřiny vyrobily jako ještě nikdy v historii. "Dosavadní maximum z roku 2015 jsme překonali přesně na Štědrý den, a to překročením hodnoty 1 292 678 megawatt hodin elektrické energie," řekl mluvčí JE Dukovany Jiří Bezděk.

Jen pro porovnání, vodní elektrárny do sítě dodaly dvojnásobné množství elektřiny než před deseti lety. Elektrické energie přitom mohly dodat ještě více.

Štěchovická vodní elektrárna byla totiž část roku kvůli opravám mimo provoz, a tak vyráběly pouze dvě zbývající elektrárny – Dalešice a Dlouhé Stráně. "Přispěly k tomu především krátké odstávky, nízká poruchovost a modernizace zařízení," dodal Bezděk.

Související obsah


Vodní elektrárny v naší elektrické přenosové soustavě vykrývají hlavně špičky, tedy nejvytíženější časy spotřeb elektrické energie. Jsou totiž v případě nouze schopné najet na plný výkon během pouhých dvou minut. Přičemž v rámci jednoho přečerpávací cyklu tedy 6 hodin do sítě dodají až 6 miliónů kilowatt hodin elektrické energie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahovaly v sobotu u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Jednalo se o tramvaj č. 8. Řidič auta byl lehce zraněný," řekla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je mu 41 let, doplnila mluvčí záchranářů Jana Poštová. Hasiči na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz