Domácí

Zákazníci jsou zmateni z letáků! Obchody v nich nabízí zakázané zboží

V prvních dnech nového roku dostali Češi do schránek letáky supermarketů s aktuální nabídkou akcí na tento týden. Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby v nich ovšem řetězce nelákaly zákazníky na zboží, které se nesmí podle vládního nařízení prodávat.

Letáky Kauflandu nebo Lidlu na několika stránkách nabízejí zboží, na které se vztahuje zákaz prodeje. Je to hlavně kvůli tomu, aby supermarkety neměly oproti uzavřeným maloobchodům výhodu. Nesmí se prodávat například oblečení, hračky nebo elektronika. 

Související obsah

Vláda informovala o zákazu prodeje běžně postradatelného zboží 23.12. 2020. Obchodní řetězce se ale hájí tím, že už měly letáky na leden v tu dobu vytištěné. Na druhou stranu měly na jejich úpravu ještě čtrnáct dní. Stihl to třeba Albert, který v aktuálním letáku nabízí pouze potraviny a drogerii.

"Zafungovala spolupráce s grafickou agenturou i tiskárnou, kteří ihned po vyhlášení těchto nařízení, tedy 23. 12. dokázali námi požadované změny zrealizovat a ve všech formátech letáků zrevidovat položky, vyřadit je a nahradit jinými," řekl Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodů Albert.

Zato Kaufland hned na dvanácti stránkách láká své zákazníky na fitness pomůcky, sportovní oblečení, osvětlení nebo cestovní zavazadla. Přitom se nic z toho v kamenném obchodě prodávat nesmí.

"Vzhledem k vánočním svátkům šel aktuálně platný leták (4.1.-12.1.) do tisku již 21.12.2020, to znamená 2 dny před vydáním vládního opatření. Z tohoto důvodu nebylo možné informace v letáku již upravit, " vysvětluje mluvčí Kauflandu Renata Maierl. 

Související obsah

Zákazníky mate také Lidl. Ten dokonce v kategorii cenový trhák nabízí ložní prádlo nebo osobní váhu a uvádí, že exkluzivní cena je platná pouze na prodejnách. Zákazník tak snadno získá dojem, že si zboží i přes zákazy v daném obchodě koupí.  

  

"Upozornění v podobě informace v našem letáku místo kompletního vyřazení daných nabídek jsme zvolili také proto, že náš reklamní leták neslouží jako médium výhradně pro naše prodejny. Obsahuje také nabídky spotřebního zboží, které jsou platné i pro náš e-shop lidl-shop.cz, kam zákazníky aktuálně odkazujeme," objasňuje mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler. Celé vyjádření si přečtěte zde:

Vyjádření společnosti Lidl k letákům

Typ souboru:pdf

Zmíněný leták přitom obsahuje jen standardní informaci - chyby v tisku vyhrazeny! Žádné jiné mimořádné upozornění v něm nenajdete. Zákazníci jsou tedy zmateni, zejména senioři, kteří nakupují na základě toho, co vidí v tištěném letáčku.

Klamavou reklamou v tištěných letácích se zabývají krajské živnostenské úřady. Pokud posoudí, že jde skutečně o klamavou reklamu, čeká společnost finanční postih až do výše pěti milionů korun. 

"Zatím nemáme k případu dostatek konkrétních informací, na základě kterých by bylo možné dospět k jednoznačnému závěru, zda se jedná o klamavou reklamu, tedy reklamu, která je nekalou obchodní praktikou," shrnul mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz