Domácí

Tuny odpadu a trubky plné tuku. Vánoce jsou pro kanály i čističky peklo

Během vánočních svátků zažily pořádný nápor kanalizační sítě. Může za to zvyk řady lidí vylévat olej po smažení do záchodu. Zanášejí se tím trubky a v čističkách se pak hromadí tuny odpadu, které se musejí vyvážet na skládku.

Vedoucí brněnské čističky odpadních vod ukázal obří hroudu tuku, kterou jeho kolegové nasbírali během prvních dnů nového roku. Páchnoucí mazlavá kaše ucpává potrubí, celé kanály i vodárenská čerpadla. Každé vánoční svátky je to stejný obrázek. Lidé usmaží kapra a olej zlikvidují tím nejrychlejším způsobem – na pánev napustí vodu a vše vylijí do odpadu.

Olej se ale v kanalizaci sám nevypaří. V tom horším případě ucpe trubky, v tom lepším vyteče v čističce a tam ho musí někdo pracně odstranit. Pracovníci čističky usazený tuk ručně stahují na hromadu a páchnoucí hmotu pak nakládají do kontejneru. Celý obsah skončí na skládce nebezpečného odpadu.

Související obsah

Během svátků zachytí lapače na brněnské čističce přes tunu oleje každý den. To je o pětinu víc než v běžné dny. Lidé by přitom měli s tukem na smažení zacházet podobně jako třeba s vyjetým motorovým olejem.

Stačí ho odevzdat ve sběrném dvoře, nebo vyhodit do správného kontejneru. Kanalizace je v posledních letech extrémně zatěžovaná i módou užívání vlhčených ubrousků. Česla zachytávají vlhčené ubrousky z kalných vod kanalizačního veletoku.

Související obsah

Vlhčené ubrousky jsou extrémně pevné, nerozložitelné a dokážou omotat i nejsilnější čerpadla. Opravy nakonec zaplatí zákazníci ve zvýšeném poplatku za stočné.

kvo, ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz