Domácí

Odborníci zpochybňují tvrzení o infekčnosti viru, které šíří profesor

Odborníci zpochybňují tvrzení o infekčnosti viru, které šíří profesor
Zdroj: Profimedia

Molekulární biolog Omar Šerý šíří na sociální síti názor, který odporuje vědeckým poznatkům. Za zásadní chybu označil to, že zdravotníci pokládají člověka za neinfekčního už po 10 dnech od začátku infekce, přestože jeho PCR test na covid je stále pozitivní. Profesor Šerý tvrdí, že takový člověk je pro své okolí pořád infekční. Epidemiologové však s tímto tvrzením vědecké kapacity Masarykovy univerzity v Brně nesouhlasí.

Přinejmenším pozdvižené obočí vyvolalo u epidemiologů tvrzení, které zveřejnil uznávaný odborník na sociální síti. "Pokud se ptáte, proč dochází k enormnímu šíření SARS-CoV-2, tak jednou ze zásadních chyb je pokládat člověka po deseti dnech od začátku infekce za neinfekčního, i když má PCR pozitivní výsledky. Říkám to stále dokola, ale marně. Dokud jste PCR pozitivní, jste pro okolí infekční,“ napsal Omar Šerý, molekulární biolog z Ústavu biochemie Masarykovy univerzity v Brně na twitteru.

Tímto tvrzením zpochybňuje postup zdravotníků, kteří teď už netrvají na testování pro ukončení karantény, ovšem vloni na jaře vyžadovali dva negativní PCR testy, aby nakažený mohl karanténu ukončit. Mezi odborníky totiž mezitím převládl názor, že další testování by bylo zbytečné.

"Studie z asijských zemí ale i z Německa ukázaly, že PCR metoda zachycuje také stopy genetické informace neživého viru, který již od 11. dne nebylo možné vykultivovat. Virus tedy nebyl životaschopný a daná osoba nebyla infekční,“ vysvětlil epidemiolog Rastislav Maďar.

Související obsah

"Tvrzení Omara Šerého je spíše založené na domněnkách, nikoliv na důkazech. Existuje velké množství publikací dokazujících, že infekčnost osob s nákazou SARS-CoV-2 po deseti dnech je u většinové populace krajně nepravděpodobná. Výjimkou jsou osoby se závažnou poruchou imunity a pacienti s těžkým průběhem nemoci Covid-19, kteří mohou být infekční déle (u imunosuprimovaných byl životaschopný virus detekován až 20 dní)," sdělil TN.cz ředitel Zdravotního ústavu Ostrava Eduard Ježo. A připojil odkazy na osm klinických studií, které dokazují, že infekčnost jedince je výrazně kratší než pozitivita testu PCR.

Podobně jako Maďar a Ježo hodnotí názor Omara Šerého i další odborníci oslovení redakcí. "Podle uznávaných mezinárodních autorit a doporučovaných postupů se považuje po 10 dnech osoba za neinfekční, ať již je PCR negativní či pozitivní. Samotná PCR pozitivita neznamená přítomnost viru, ale pouze nález zbytkového genetického materiálu,“ uvedla například Hana Roháčová, primářka infekční kliniky Fakultní nemocnice Bulovka.

Zkrácení doby izolace ze 14 dní na 10 bylo podle Maďara schváleno na ministerstvu zdravotnictví už v létě, a to na základě zahraničních studií i apelu některých členů laboratorní skupiny ministerstva. Do té doby platná pravidla, trvající na dvou negativních PCR testech, vedla k tomu, že někteří lidé byli testováni třeba až 15krát a museli kvůli tomu být v izolaci i několik měsíců. "Pravděpodobně zbytečně," míní epidemiolog Maďar.

Související obsah

Také v odborném textu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se mj. píše: "Ve vzorcích z horních cest dýchacích je možné u uzdravených osob detekovat SARS-CoV-2 RNA po dobu až tří měsíců po nástupu onemocnění. Studie dosud nenalezly důkazy o tom, že by klinicky zotavené osoby s přetrvávajícím výskytem virové RNA přenesly SARS-CoV-2 na ostatní."

„Podle aktuální studie, která porovnávala data z 15 publikovaných studií, vyplývá, že u pacientů s mírně až středně závažnými průběhy onemocněním covid-19 je vysoce nepravděpodobné, že by byli infekční déle než 10 dní. Dlouhodobé vylučování virové RNA neznamená, že je osoba infekční,“ píše se v odborném stanovisku SZÚ.

Když redakce TN.cz konfrontovala profesora Šerého s poznatky zdravotního ústavu, odmítl se k tomu vyjádřit. „To, co po mně chcete, je na sáhodlouhou odbornou diskusi nebo minimálně odborný rozklad, nikoliv na stručné vyjádření jednou větou,“ zdůraznil.

Karanténě se na podzim nevyhnula ani porotkyně Tváře, herečka Eva Burešová:

TLC
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz