Domácí

Úřad zveřejnil nežádoucí účinky po očkování. Které jsou nejčastější?

Úřad zveřejnil nežádoucí účinky po očkování. Které jsou nejčastější?
Zdroj: TV Nova

Během sedmnácti dnů od zahájení očkování proti covidu v Česku zaznamenal regulátor trhu s léčivy 13 lidí s nežádoucími účinky, které mu ohlásili buď zdravotníci, nebo sami očkovaní. Žádný z nich nebyl tak závažný, aby ohrožoval život.

Až do středečního rána zaznamenal Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) celkem 13 hlášení nežádoucích účinků, které se projevily u lidí očkovaných proti onemocnění covid-19. Představitelé resortu zdravotnictví přitom odhadují, že od 27. prosince, kdy se s očkováním v ČR začalo, dostalo genovou vakcínu Comirtnaty od společností Pfizer/BioNTech 13 tisíc až 15 tisíc lidí.

"Většina očkovaných popsala projevy tzv. flue-like syndromu. Jde o stav podobný viróze – přesněji řečeno, jde o bolesti hlavy, bolesti kloubů, zimnici nebo horečku, které trvají jeden až několik dní. Nahlášeny byly také reakce kolem místa vpichu – šlo o bolest a otok," řekla TN.cz Irena Storová, ředitelka regulátora trhu s léčivy.

Související obsah

Ten dosud nezaznamenal žádné hlášení, které by popisovalo stav ohrožující život. "Naopak šlo především o očekávané reakce s mírnou až střední intenzitou,“ konstatovala ředitelka SÚKL Irena Storová. Několik hlášení popisovalo i příznaky začínající alergické reakce, ale v žádném z těchto případů nešlo o závažný stav.

V klinickém hodnocení, kterého se zúčastnilo 36 tisíc lidí, patřily mezi nejčastější nežádoucí účinky vakcíny Comirnaty bolest a zduření v místě vpichu, únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, zimnice a horečka. Nejčastěji se vyskytující nežádoucí účinky byly mírné nebo středně závažné a odezněly během několika dnů po vakcinaci.

Související obsah

Bezpečnost a účinnost vakcíny je nadále monitorována nejen v klinické studii, ale také při používání ve všech členských státech Evropské unie. Prostřednictvím farmakovigilančního systému EU se odborníci dozvědí o každém vedlejším projevu, který se po aplikaci vakcíny vyskytne.

Poslechněte si ministra zdravotnictví, jak bude očkování v ČR organizováno:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz