Mobilní telefon

Srovnání iPhonů: Které z nich vyzařují nejvíce elektromagnetického záření?

Srovnání iPhonů: Které z nich vyzařují nejvíce elektromagnetického záření?
Zdroj: Getty Images

Spolkový úřad pro ochranu před zářením (BfS) pravidelně měří hodnoty specifické míry absorbce (SAR) u všech mobilních telefonů. V redakci TN.cz jsme se zaměřili na iPhony. Který z modelů vyzařuje nejvíce patogenního záření?

Všechny iPhony či smartphony od jiných výrobců mají jednu společnou věc – vyzařují elektromagnetické záření. To může být potencionálně škodlivé. Studie o riziku tohoto vyzařování mobilních telefonů nejsou v současné době zcela průkazné. Ovšem riziko rakoviny je opakovaně zmiňováno jako možný dlouhodobý důsledek, píše deník Techbook.


Pokud se ovšem možných nežádoucích účinků bojíte, měli byste používat mobilní telefony s nízkou hodnotou specifické míry absorpce (SAR). Někteří by předpokládali, že u velmi starých modelů iPhonů, kdy ještě technologie nebyla tak vyspělá, budou vyšší hodnoty SAR než u novějších modelů. Není tomu ovšem tak.


Zejména nejstarší modely, například iPhone první generace, mají jedny z nejnižších hodnot SAR – u ucha i na těle. V té době však byla měřicí vzdálenost 1,5 cm místo 0,5 cm, jak je tomu v současné době. Nejnovější modely vyzařují více elektromagnetického záření, hodnoty ovšem stále nejsou tak vysoké, jako u některých předešlých modelů.


Porovnání starých i nových iPhonů ukazuje, že největšími hříšníky v radiaci mezi telefony Apple, jsou modely iPhone 7 a iPhone 8. Nejsou to ovšem větší modely s označením Plus. Ty ve skutečnosti září méně než základní modely.

Spolkový úřad pro ochranu před zářením pravidelně měří hodnotu záření smartphonů ve dvou různých vzdálenostech od těla – u ucha, a u těla. Hodnota u ucha je vždy vyšší, jelikož zařízení leží přímo na kůži. Při měření u těla úřad měřil hodnoty ze vzdálenosti 0,5 až 1,5 cm. Hodnota SAR se udává ve wattech na kilogram (W/kg).

Související obsah


Společnost Apple od svého prvního uvedení iPhonu na trh v roce 2007 vydala 29 různých modelů iPhone. Patří mezi ně průkopnické smartphony, jako je iPhone 3GS či nejnovější zařízení, jako je iPhone 12 Pro Max.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr Gazdík odvolal ředitelku Cermatu

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaelu Kleňhovou. Důvodem byla ministrova nespokojenost s fungováním organizace. Ta má na starosti maturitní a jednotné přijímací zkoušky.

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz