Naše Česko

V Česku začne v pátek sčítání ptáků, zapojte se do něj i vy!

Tisíce lidí po celém Česku budou o víkendu sčítat ptáky na krmítku. Přidejte se! Od 8. do 10. ledna totiž proběhne už třetí ročník Ptačí hodinky, zimního sčítání ptáků, které pořádá Česká společnost ornitologická (ČSO). Můžete se zapojit i vy a sčítat na svém vlastním krmítku z pohodlí domova.

Jak můžete tento víkend zabavit celou rodinu? Stačí nasypat do krmítka, připravit psací potřeby a 60 minut pozorovat ptačí návštěvníky. "Do sčítání ptáků na krmítku se může zapojit úplně každý bez předchozí zkušenosti s ornitologií," říká koordinátorka akce Alena Skálová z ČSO.

Česká společnost ornitologická na webu poskytuje přehled nejčastějších návštěvníků krmítek a tipy, jak je správně přikrmovat. "Mnoho druhů lze přilákat na slunečnicová semena. Ptáci si oblíbili i vlašské ořechy nebo lojové koule. Ty ale doporučujeme bez sítěk. Jde o zbytečné plasty, které pak na zemi v parku mohou kvůli lákavé vůni pozřít psi, kterým to způsobí vážné problémy," upozorňuje Dita Hořáková z ČSO.

Související obsah

Množství potravy je také potřeba přizpůsobovat aktuálnímu počasí. Čím je větší zima a mráz, tím víc potravy ptáci potřebují. Ptáčci mají rádi různá semena, jádra, bobule, různé obiloviny a jiné plody. Vhodnou potravou z naší kuchyně může být i neslaná vařená rýže a brambory, strouhaná mrkev nebo vločky. Hlavně jim nikdy nedávejte kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky.

Vyhraďte si na své pozorování jednu hodinu, ornitologové doporučují hned ráno nebo vpodvečer, kdy ptactvo hledá potravu. Omezení kvůli šíření koronaviru se programu sčítání ptáků netýká. "Každý pozoruje a sčítá ptáky doma, na vlastním krmítku, což lze pohodlně a bezpečně dělat i přes okno, aniž bychom museli opustit teplo domova," podotýká Hořáková.

Související obsah

Ornitologové pořádají Ptačí hodinku letos už potřetí. "Program je dlouhodobý a díky velkému množství údajů z celé republiky získáme během několika let informace o tom, kteří ptáci se kde vyskytují a jak se údaje mění. Sčítat je snadné a zábavné, zabere jen hodinu, a i díky tomu se do sčítání může zapojit opravdu velké množství lidí," vysvětluje Skálová.

V minulém roce se do sčítání zapojilo přes 21 tisíc lidí, kteří vypozorovali více než 400 tisíc ptáků. Nejčastěji se vyskytovala u krmítek sýkora koňadra. Druhé místo obsadil vrabec polní a na třetím se umístil vrabec domácí.

Další tipy ke sčítání ptáků radí ČSO v následujícím videu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz