Zahraničí

Rakousko zavedlo na hranicích přísné kontroly. Německo žádné nemá

Rakousko kvůli zhoršující se epidemické situaci zavedlo kontroly na všech svých hraničních přechodech. České ministerstvo zdravotnictví už během týdne vydalo opatření, podle něhož by se Češi vracející se z ciziny měli podrobit lékařské prohlídce. Třeba na přechodech z Německa ale žádné neprobíhají.

V první vlně pandemie stál na hranici odběrový stan a policisté kontrolovali každého řidiče. Teď ale hranice projedete bez zastavení. A to navzdory opatření, které vydalo ministerstvo zdravotnictví. Dokument vydaný úřadem "nařizuje všem osobám strpět při přechodu státní hranice provedení kontroly příznaků infekčního onemocnění".

"Ministerstvo zdravotnictví je tím, které říká, jaký je cíl opatření," řekl šéf resortu Jan Blatný (za ANO). Kontroly, při kterých by například hasiči měřili na hranicích řidičům teplotu, prý neprobíhají proto, že to ministerstvo zdravotnictví nikomu nenařídilo.

"Opatření ministerstva zdravotnictví umožňuje provádět u lidí přijíždějících do ČR kontrolu příznaků infekčních onemocnění. Pokud by k tomu došlo, je občan povinen tuto kontrolu strpět," popsala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

Namátkové kontroly ale mohou dělat policisté. Po Češích vyžadují příjezdový formulář, pokud za hranicemi stráví více než dvanáct hodin. "Policie provádí kontroly příslušných dokumentů v rámci namátkových kontrol, které jsou v pohraničí v rámci celé České republiky," řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Související obsah

Formulář nemusejí vyplňovat například pracovníci mezinárodní dopravy, pendleři, nebo žáci a studenti, kteří jezdí alespoň jednou týdně za hranice kvůli práci nebo studiu.

"Skutečně to s účinností od toho 5. ledna lidé dodržují. Z počátku se jednalo spíše o jednotlivé případy, teď už jsou to spíše desítky," tvrdí ředitel Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje Michal Bartoš.

Související obsah

"Po českých pendlerech bude Sasko požadovat jen jeden antigenní test týdně, a to až od 18. ledna. Test je možné v ČR podstoupit zdarma v rámci plošného testování. Opatření se dotkne asi 5 tisíc Čechů," napsal na svůj twitter ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Kontroly od soboty zavedlo na hranicích Rakousko, a to na všech přechodech, včetně těch českých. V Dolním Dvořišti rakouská policie postavila hlídky. Během dne zastavila desítku aut. Kolony se ale netvořily, provoz tak byl na hranicích plynulý. Některé menší přechody jsou uzavřeny úplně.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz